Afta
Owrzodzenia aftowe mają postać drobnych, bolesnych nadżerek, występujących u ludzi pomiędzy 10-40 rokiem życia. Występują w liczbie do 5 w jamie ustnej, na śluzówce warg, policzków lub na brzegach języka. Trwają do 2 tygodni. Afty mogą być różnej wielkości od 1mm do 2cm średnicy. Afty tworzą się w jamie ustnej. Wyróżnia się następujące postacie aft: afty mniejsze, czyli afty przewlekle nawrotowe, afty duże. Przyczyną afty nawrotowej mogą być mechaniczne uszkodzenia jamy ustnej: ukłucie szczoteczką do zębów, zabiegi stomatologiczne - mogą bezpośrednio wyzwalać pojawienie się aft. Ważną rolę odgrywa czynnik alergiczny oraz immunologiczny. Wywołać afty mogą również stresy, niektóre pokarmy, infekcje i inne choroby. Niekiedy, mimo dokładnych badań, nie udaje się tych przyczyn ustalić. Na pewno ważną rolę w zachorowaniu na aftozę nawrotową odgrywają czynniki genetyczne i predyspozycja rodzinna. Około 30% osób z aftozą nawrotową ma w rodzinie osobę z tą samą chorobą, a występowanie aftozy u obojga rodziców wiąże się z około 90% ryzykiem rozwoju aftozy u ich dzieci.
Wykwitowi towarzyszyć może bolesny odczyn ze strony węzłów chłonnych. Jeden rzut trwa 4-8 dni, przy czym ból ustępuje stopniowo w ciągu tych dni. Choroba zwykle trwa latami, a wyleczenie następuje niekiedy samoistnie. Afty tego rodzaju umiejscawiają się na brzegach i końcu języka, na wargach, nigdy na podniebieniu twardym i dziąsłach.
W przypadku afty dużej istotnymi czynnikami wywołującymi rozkwit choroby jest niedobór żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12, zaburzenia hormonalne i autoimmunologiczne.
Zobacz również:
Objawy charakteryzują się tworzeniem w błonie śluzowej jamy ustnej rozległych i często głębokich owrzodzeń, po wygojeniu których zostają ściągające blizny. Rzut obejmuje 1-2 wykwity i trwa 3-4 a nawet więcej tygodni.
Leczenie:
Małe afty goją się samoistnie do dwóch tygodni. W gabinecie lekarskim stosuje się środki koagulacyjne i przyżegające, można też stosować leki zmniejszające ból, a także płukanki antyseptyczne. Jeżeli nawroty choroby są częste należy zgłosić się do lekarza stomatologa w celu konsultacji i ustalenia planu leczenia. Częste cięższe postacie aftoz wymagają leczenia antybiotykami czy sterydami.
Komentarze do: Afta (1)
afty
1Ja wyleczyłam afty takimi fajnymi plasterkami After. Nakleja się je na afty i już tak nie boli i nie piecze a szybko i ładnie się wszystko goi. Polecam... pokaż całość