Brodawki
Brodawki rozwijają się, gdy istnieją dwa warunki: wirus (ludzki wirus Papilloma), wrota zakażenia. Brodawki mogą przenosić się przez bezpośrednią styczność skóry zakażonej ze skórą zdrową, istnieje również możliwość zakażenia się brodawkami w basenach i na salach gimnastycznych. Przeciętny czas od zakażenia do pojawienia się brodawki (okres wylęgania) wynosi trzy do czterech miesięcy. Wirusy ludzkiego brodawczaka istnieją w ponad stu różnych typach. Wiele z nich ma udowodnione działanie rakotwórcze (zwłaszcza w obrębie błon śluzowych dróg rodnych), inne są o to podejrzewane, jeszcze inne wywołują łagodne rozrosty skórne typu brodawek.
- Brodawki pospolite: pojedyncze lub mnogie grudki i guzki, o nierównej zrogowaciałej powierzchni i nie-zapalnej podstawie. Najczęstsze umiejscowienie to palce, dłonie, stopy, wały paznokciowe, pod paznokciami.
- Brodawki bolesne podeszew: specjalna odmiana dużych, bolesnych brodawek podeszew. Do zakażenia dochodzi na basenach kąpielowych. Charakterystyczne jest spontaniczne ustępowanie (co poprzedzone jest wystąpieniem czarnego zabarwienia) i pozostawianie odporności.
- Brodawki płaskie (młodzieńcze): zazwyczaj bardzo liczne, drobne grudki o płaskiej powierzchni, barwy żółtobrunatnej, umiejscowione na twarzy lub dłoniach.
- Kłykciny kończyste: uszypułowane, kalafiorowate guzki, a czasem guzy umiejscowione na narządach płciowych i wokół odbytu. Zakażenie może się przenosić drogą płciową.