Szukaj

Choroby wirusowe skóry

Podziel się
Komentarze0

Choroby wirusowe skóry to bardzo popularna grupa chorób. Wirusy nie są niebezpieczne i zagrażające życiu, jednak mogą być bardzo uciążliwe i trudne do wyleczenia. Do najczęstszych zaliczamy opryszczkę zwykłą, brodawki wirusowe: skórne i płciowe oraz mięczaka zakaźnego.


Przyczyny wirusów

Wirusy to cząsteczki, zbudowane z białek oraz kwasów nukleinowych. Jedyną możliwością ich rozmnażania jest wykorzystanie organizmu żywego, np.: komórki skóry człowieka. Sposobów zakażenia jest wiele, ale są one mało prawdopodobne, najczęściej dochodzi do zakażenia podczas bezpośredniego kontaktu fizycznego. Po przedostaniu się do organizmu, wirusy namnażają się w komórkach i wywołują reakcję, zaczynając od pęcherzyków, a kończąc na guzach.

Opryszczka

Opryszczka pospolita jest powszechnie występującym wirusem chorób skórnych. Stanowi poważny problem estetyczny. Można podzielić ją na dwa podtypy. Pierwszym jest wirus HSV-1, który wywołuje zmiany w obrębie jamy ustnej, skóry twarzy i rogówki. Drugim jest HSV-2, który odpowiada za zakażenia w obrębie narządów płciowych. W przypadku zmian w okolicach narządów płciowych kobiety w czasie ciąży, może dojść do zakażenia noworodka. Opryszczka objawia się wystąpieniem na skórze drobnego pęcherzyka wypełnionego treścią ropną. Skóra w otoczeniu pęcherzyka staje się zaczerwieniona. Z czasem pęcherzyki pękają, a miejsce nadżerek pokrywa strup. Takim zmianom mogą towarzyszyć liczne objawy, począwszy od bólu w okolicach wykwitów skórnych, poprzez gorączkę czy uczucie osłabienia. Objawy ustępują w ciągu kilku lub kilkunastu dni. W przypadku pojawienia się opryszczki, należy udać się do dermatologa. Jeśli pojawiła się u kobiety w ciąży w okolicach płciowych, konieczna jest konsultacja z ginekologiem. Lekarz jest w stanie przepisać tylko lekarstwa, które hamują rozrost wirusów w komórkach i pozwalają skrócić okres choroby. Niestety, nie wynaleziono jeszcze leku, który skutecznie eliminuje całkowicie wirusa.


Brodawki

Brodawki, bardziej znane kurzajkami pojawiają się najczęściej na dłoniach i stopach. Są bardzo dokuczliwe, szpecą skórę i powodują ból. Mimo długotrwałego leczenia bardzo trudno się ich pozbyć. Najczęściej występują u dzieci i nastolatków. Osoby z obniżonym układem odpornościowym, również są narażone na wirusa. Do zakażenia może dojść w szkole, na salach sportowych, basenach, w kontaktach fizycznych czy w miejscach publicznych. Charakteryzują się długim procesem występowania. W niektórych przypadkach po 6 lub 12 miesiącach mogą ulec samoistnemu zanikowi, a w innych sytuacjach leczenie może potrwać znacznie dłużej. W  przypadku kurzajek na rękach i stopach, leczenie może odbywać się zarówno sposobem domowym, jak i farmakologicznym. Jedną z metod jest smarowanie sokiem z dziko rosnącej rośliny, jaskółczego ziela. Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, to leczyć można je preparatami miejscowymi kwasu mlekowego i salicylowego. Bardzo popularną metodą jest również zamrażanie brodawek płynnym azotem o temperaturze -195°C. Zwyczajny proces leczenia potrwać może od 6 do 8 tygodni.

Mięczak zakaźny

Mięczak to wirus, który stanowi największy problem estetyczny dla osób zarażonych. Charakteryzuje się występowaniem na skórze guzków o gładkiej i okrągłej powierzchni, często ze zgłębieniem na środku. Pojawia się najczęściej na skórze rąk, twarzy i narządów płciowych. Występuje głównie u dzieci oraz u młodych osób aktywnych seksualnie. Bardzo łatwo można zarazić się tym wirusem, a do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu fizycznego. Może to powodować przeszczepienie zmian z jednego miejsca ciała na inne. W sytuacji, kiedy pojawiają się takie zmiany naskórne, należy skontaktować się z dermatologiem, który poprzez przeprowadzenie odpowiednich badań dostosuje metody leczenia. Sam proces leczenia trwa bardzo długo, a zmiany mogą ustąpić samoistnie. Można jednak zastosować miejscowe preparaty bądź poddać się zabiegowi chirurgicznemu.


Autor:

Damian Nowaczek