Szukaj

Furunkuł

Podziel się
Komentarze18

Czyrak jest to ropne zapalenie mieszka włosowego i jego otoczenia, dlatego też pojawia się on tylko na skórze owłosionej. Czyraki tworzą się zwykle w miejscach narażonych na tarcie oraz tam gdzie skóra obficie wydziela pot, np. kark, plecy, grzbiet dłoni, okolice pachwin, pośladki.

Inne nazwy choroby: Czyraki skórne; Czyraczność; Furuncle;
Czyrak wywoływany jest przez gronkowce lub paciorkowce. Szczególnie bolesne są czyraki umiejscowione w okolicy o małej ilości tkanki podskórnej - np. na nosie czy małżowinie usznej.

Zapalenie to rozszerza się na tkankę podskórną i skórę tworząc twardy, zaczerwieniony, bolesny naciek, na którego szczycie powstaje po kilku dniach około wyjścia włosa martwiczy czop; zwykle treść ropna wydala się samoistnie, czasami konieczne jest nacięcie chirurgiczne; drażnienie i próby wygniatania czyraka, zwłaszcza na twarzy powyżej górnej wargi, mogą grozić niebezpiecznymi dla życia powikłaniami.

Wielkość zmiany może być dość znaczna - nawet do 3 cm średnicy! Nieleczony czyrak pęka z wydzieleniem zawartości. W przypadku pojedynczych zmian stosuje się leczenie miejscowe, nacięcie i drenaż ropnia.


Czyrak może występować również w postaci mnogiej. Czyrak mnogi (karbunkuł) rozprzestrzenia się w procesie ropnym na kilka lub kilkadziesiąt sąsiadujących ze sobą woreczków włosowych, najczęściej na karku, rzadziej na innych owłosionych częściach ciała, narażonych na drażnienie odzieżą (uda, krocze, pośladki).

Szczególnie nebezpieczny jest czyrak wargi górnej i nosa (nie wolno wygniatać), gdyż może doprowadzić do septycznego zapalenia żył, powodując zapalenie opon mózgowych.

Czyraki mogą nawracać.. Szczególnie narażeni na nawroty choroby są chorzy na cukrzycę, osoby otyłe, pracujące (lub żyjące) w złych warunkach higienicznych.

Leczenie:

Powinien przeprowadzić je lekarz. Domowe sposoby leczenia grożą uogólnieniem się czyraczności. Liczne i uporczywe czyraki okreslamy jako czyraczność. Nalezy wtedy chorego zbadać czy nie ma cukrzycy, gdyż choroba ta zmniejsza odporność na zakażenia i sprzyja rozwojowi czyraków. W przypadku cukrzycy trudno uzyskać wyleczenie zmian ropnych bez jednoczesnego leczenia tej choroby.

Można wykonać okład z roztworu srodka odkażającego (np. z rywanolu), z roztworu tabletek altacet. Po oddzielenia się czopa stosuje sie do odkażenia skóry spirytus salicynowy, natomiast na sam czop opatrunki z maści cynobrowosiarkowej lub masci z dodatkiem antybiotyku. O dalszym postępowaniu, stosowaniu antybiotyków, powinien zadecydować lekarz.