Róża
To ostry stan zapalny skóry i tkanki podskórnej. Chorobą są zagrożone przede wszystkim osoby starsze, noworodki, dzieci, osoby z zaburzeniami immunologicznymi, cukrzycą, owrzodzeniami na skórze, zakażeniami grzybiczymi, z upośledzonym drenażem limfatycznym, po mastektomii, po operacjach miednicy, po wszczepieniu bajpasów oraz alkoholicy. Róża jest wywołana przez paciorkowca, który dostał się do organizmu przez uszkodzenia w skórze lub tkance podskórnej. Choroba ta może powodować poważne zaburzenia ogólnoustrojowe.
Wysoka temperatura (40°-41°C), dreszcze, nagły początek i szybki przebieg, ostry rumień zapalny, wyraźnie odgraniczony od zdrowych obszarów skóry i z obrzękiem największym na obwodzie. Na skórze tworzą się pęcherze, czasem ropiejące. Róży zazwyczaj nie towarzyszy ból, jedynie na początku choroby chory ma uczucie bolesnej, napiętej skóry. Skóra jest wygładzona, lśniąca, nadmiernie ocieplona i zaczerwieniona. Rzadko pojawiają się objawy krwotoczne, czasami może dojść do martwicy i zgorzeli. Skóra swędzi, chory ma wrażenia puchnięcia, pieczenia, czasem bólu i ogólnie złego samopoczucia.
Zakażenie szerzy się poprzez naczynia chłonne: węzły chłonne w pobliżu zajętej tkanki bolą i są powiększone. Róża najczęściej zajmuje twarz (nos i policzki, tkanka oczodołowa), atakując najpierw błony śluzowe nosa i jamę ustną. Nieco rzadziej róża atakuje kończyny dolne. Może zająć tylko dłonie lub stopy, nie atakując innych obaszarów skóry. W dalszym przebiegu zmiany skórne pojawiają się na skórze pośladków i szyi. Powikłaniem choroby są zapalenia naczyń limfatycznych i żylnych. Doprowadza to do upośledzenia krążenia. Innymi powikłaniami są: ropowica i słoniowacizna. Powtarzające się zachorowania tej samej okolicy to przypadek róży nawrotowej.
Zobacz również:
Raz przebyta róży nie udoparnia lecz czyni chorego podatniejszym na ponowne ataki choroby. Róża nie leczona powoduje ropne powikłania i zakażenie ogólnoustrojowe, dostając się za pośrednictwem naczyń chłonnych do zdrowej tkanki.
Róża nowotworowa to reakcja na szerzące się drogami chłonnymi przerzuty nowotworowe i różni się od zwykłej róży niewystępowaniem objawów ogólnych.
Leczenie
Penicylina i tetracyklina, w szpitalu. Zalecane są okłady z ichtiolu. Zmiany ustępują bez pozostawienia blizn(poza różą zgorzelinową). Róża nawrotowa wymaga co najmniej miesięcznej, czasami 3-miesięcznej antybiotykoterapii.