Szukaj

Rumień wysiękowy wielopostaciowy

Podziel się
Komentarze0

Objawia się gorączką, złym samopoczuciem, rumieniami z pęcherzami, które następnie przechodzą w nadżerki, występującymi na skórze i błonach śluzowych. Rumień wielopostaciowy wysiękowy ma postać sinoczerwonych rumieni. W przebiegu choroby czasami na skórze tworzą się pęcherze, zwykle w okolicy naturalnych otworów ciała oraz na błonach śluzowych jamy ustnej. Przyczyny rumienia wielopostaciowego wysiękowego są różne: zakażenie wirusowe, głównie wirus opryszczki, bakteryjne, głównie paciorkowce, a także wynik działania leków, np. sulfonamidy, antybiotyki ß-laktamowe, furosemid, barbiturany, sole złota, propranolol, tetracyklina, aspiryna. Prawie 50% przypadków rumienia wielopostaciowego wysiękowego ma niejasne przyczyny. W reszcie przypadków podejrzewa się działanie niepożądane różnych leków oraz choroby zakaźne, takie jak opryszczka zwykła, mycoplazma, histoplazmoza.

Rumień wielopostaciowy wysiękowy może mieć postać zwykłą oraz przebiegać jako tzw. zespół Stevensa-Johnsona.

Postać zwykła objawia się obrzękowymi, sinoczerwonymi rumieniami. Są one wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. Rumienie występują niekiedy w obecności pęcherzy. Zmiany takie zlokalizowane są symetrycznie, występują szczególnie na odsiebnych częściach rąk i nóg, na błonach śluzowych jamy ustnej i w okolicach płciowych. Rumienie te mają tendencję do tworzenia obrączkowatych koncentrycznych figur. Początek choroby jest nagły, trwa kilka tygodni.


Zespół Stevensa-Johnsona
objawia się zmianami na błonach śluzowych jamy ustnej, spojówek, narządów płciowych, nosa. Takie zmiany mają charakter krótkotrwałych pęcherzy, które następnie przechodząc w nadżerki i nawarstwione krwawiące strupy. Zespół Stevensa-Johnsona zaczyna się w gwałtowny sposób, a zmianom na skórze towarzyszy zazwyczaj wysoka gorączka oraz bóle mięśniowe i stawowe. Oczy bardzo bolą i ich otwarcie jest czasami niemożliwe. Zmiany w rogówce mogą prowadzić do ślepoty. Zespół Stevensa-Johnsona prowadzi do osłabienia organizmu ze względu na utrudnione w tym czasie jedzenie i picie. Choroba może trwać nawet 6 tygodni.

Leczenie rumienia wielopostaciowego wysiękowego:
leczenie choroby podstawowej, odstawieniu czynników wywołujących zmiany, miejscowe leczenie zmian, antybiotyki, leki odczulające. W razie podejrzenia zakażenia wirusowego stosuje acyklowir.