Zatrucie muchozolem
Środki owadobójcze, których skład chemiczny ma na celu zabijanie owadów lub ograniczanie ich rozrodu, miały niebagatelny wpływ na rozwój rolnictwa na początku XX wieku.
Ich historia niejednokrotnie pokazywała, iż mogą one mieć również negatywny wpływ na środowisko naturalne, jak miało to miejsce w przypadku najbardziej chyba zniesławionego insektycydu – DDT.
Obecnie środki owadobójcze stosowane są nie tylko w gospodarstwach rolnych, lecz także w zwykłych gospodarstwach domowych w walce z uciążliwymi insektami, takimi jak:
- komary,
- osy,
- muchy.
Wykazuje on szkodliwe działanie na organizmy wodne, a także powodować może utrzymujące się przez długi czas, zmiany w ich środowisku życia. Ponadto muchozol zawiera substancję skrajnie łatwopalną, w związku z tym opary produktu mogą wraz z powietrzem stwarzać mieszaniny palne, co w konsekwencji zwiększa ryzyko wzniecenia pożaru, w momencie kontaktu środka ze źródłami ognia lub urządzeniami elektrycznymi.
Przede wszystkim jednak, muchozol może powodować zagrożenia zdrowia ludzkiego, jakimi są zatrucia związane z wniknięciem toksycznych substancji zawartych w preparacie do:
- układu oddechowego (zatrucie wziewne),
- układu pokarmowego (zatrucie pokarmowe),
- skóry (zatrucie poprzez skórę),
- oczu (zatrucie poprzez błonę śluzową).
Zobacz również:
- kaszel,
- duszności,
- wymioty,
- podrażnienie skóry,
- łzawienie oczu,
- pieczenie oczu
- niszczenie tkanki oka.
- lekarzem pierwszego kontaktu,
- okulistą,
- dermatologiem.
- W przypadku zatrucia przez układ pokarmowy absolutnie zabronione jest wywoływanie wymiotów,
- Gdy skóra, która uległa skażeniu jest poparzona, do jej przemywania nie używamy mydła,
- Podczas płukania skażonego oka unikamy silnego strumienia wody.
- W przypadku zatrucia wziewnego zapewnić dostęp do świeżego powietrza,
- W przypadku skażenia oczu i skóry przemywać je przez co najmniej 15 minut letnią wodą,
- Zapewnić spokój,
- Chronić przed utratą ciepła.
Temperatura powietrza powinna wynosić w nim od 0º do 30 º, a środek nie powinien być wystawiony na działanie promieni słonecznych oraz innych źródeł ciepła. Miejsce przechowywania powinno być zlokalizowane z dala od:
- produktów spożywczych,
- naczyń na żywność,
- zasięgu osób niepowołanych (przede wszystkim dzieci).
- oczami,
- skórą,
- układem oddechowym.
Komentarze do: Zatrucie muchozolem (2)
muchozol
1Owady często stają się problemem nie tylko hodowców warzyw oraz roślin czy właścicieli ogrodów. Niejednokrotnie stają się one przekleństwem w gospodarstwach domowych, na działkach, czy podczas wakacyjnego wypoczynku. Co... pokaż całość
Huchozol
1Kto by pomyślał, że muchozol, niby znany i używany środek na komary i muchy jest aż tak szkodliwy, z reguły nie przestrzega się instrukcji, tylko pryska pomieszczenie nawet z niego nie wychodząc, jak widać to wielki błąd... pokaż całość