Szukaj

Chondromalacja rzepki

Podziel się
Komentarze0

Czyli degeneracja chrzęstnej powierzchni stawowej rzepki, rozmiękanie rzepki. Objawia się zwłóknieniem, powstawaniem szczelin pomiędzy tkanką łączną i tkanką chrzęstną, ubytkami w chrząstce i odsłonięciem warstwy podchrzęstnej, w efekcie następuje spluszowacenie chrząstki, która traci połysk i gładkość na skutek ścierania się. Chondromalacja rzepki to bardzo częsty powód tzw. bolesnego kolana, zwłaszcza u młodzieży.

Choroba objawia się bólem pojawiającym się w spoczynku, przy zgięciu kolan, przy schodzeniu (ze schodów, z góry itp). Po dłuższej wycieczce, jeździe na nartach, w kolanie pojawia się wysięk, który jest początkiem choroby. Potem pojawia się obrzęk nogi i ból przy próbie wyprostowania kolana. Chory odczuwa też bolesność uciskową powierzchni stawowej rzepki. Dolegliwości te mogą się ciągnąć nawet przez wiele lat, z czasem ulegają nasileniu, aż do uniemożliwienia ćwiczeń, chodzenia, stania.


Rozpoznanie: badanie artroskopowe.

Leczenie. Wcześnie wykryta choroba jest leczona zachowawczo. Polega to na fizykoterapii rozgrzewającej, ćwiczeń mięśnia czworogłowego, podawaniu aspiryny i hyalganu. Zaawansowane postaci choroby wymagają leczenia operacyjnego, tzw. artroskopii stawu kolanowego, który polega na usunięciu warstwy zniszczonej chrząstki rzepki. Po zabiegu stosuje się stabilizator kolana.