Szukaj

Koślawy palec u stopy

Podziel się
Komentarze0

Paluch koślawy jest to bardzo częste zniekształcenie stóp, występujące szczególnie u kobiet, rzadziej u mężczyzn. O paluchu koślawym mówimy wówczas, kiedy duży palec (paluch) odchylony jest więcej niż o dziesięć stopni w stronę pozostałych palców.

Ze względu na powszechność występowania stanowi pewnego rodzaju problem społeczny. Pojawia się często we wczesnym okresie życia, niekiedy przed 25 rokiem życia, rzadko jednostronnie. Wiąże się to nie tylko z niekorzystnym działaniem obuwia; niewątpliwą rolę usposabiającą odgrywa słabsza konstrukcja więzadłowo-stawowa stopy kobiecej.

Początkowo nic nie boli, ale osoby z paluchem koślawym mają kłopoty ze znalezieniem wygodnych butów. Później miejsce ucisku na przyśrodkowej powierzchni u podstawy palucha jest bardzo bolesne. Może tam się rozwinąć zapalenie kaletki maziowej.


Ryzyko zachorowania wzrasta:
  • na skutek noszenia wąskiego obuwia i pończoch.
  • na skutek noszenia wysokich obcasów.
  • przy już istniejącym płaskostopiu poprzecznym.
Zapobieganie:

Zapobieganie paluchom koślawym polega na noszeniu odpowiedniego obuwia. W razie wystąpienia stanu zapalnego kaletki maziowej należy stosować różnego rodzaju ochronę (poduszeczki, kółka ochronne). Deformacje lekkiego stopnia nadają się do leczenia fizykalnego (kąpiele solankowe, okłady, ćwiczenia czynne i bierne polegające na zginaniu podeszwowym i odwodzeniu palucha). W zaawansowanych zmianach proponuje się leczenie operacyjne, po którym konieczne jest noszenie
nowego obuwia.

Możliwe następstwa i powikłania

Paluch przesuwa pozostałe palce do boku. Z czasem następuje zużycie stawu podstawowego palucha.