Szukaj

Młodzieńcza kifoza

Podziel się
Komentarze0

Jest to choroba kręgosłupa młodzieży powodująca powstanie okrągłych pleców. Zmiany dotyczą trzonów kręgowych oraz krążków między kręgowych. Rozpoczyna się przed 10 rokiem życia. Dotyczy zarówno chłopców, jak i dziewcząt. Polega na powolnym zginaniu się kręgosłupa ku przodowi. Rozróżnia się postać piersiową - naj­częstsza, piersiowo-lędźwiową i lędźwiową.

Inne nazwy choroby: Choroba Scheuermanna;
Zmiany obejmują kilka sąsiadujących z sobą kręgów. Dochodzi do stopniowego wytworzenia kręgów klinowych, powstania zmian degeneracyjnych i następczego zwężenia krążków międzykręgowych. Następuje wciskanie się zawartości krążków międzykręgowych do gąbczastej tkanki kręgów - tzw. guzki Schmorla. Proces chorobowy trwa 2-3 lata, niekiedy dłużej.

Choroba ta ujawnia się najczęściej około czternastego roku życia. Im później się pojawia, tym wolniej postępuje i tym krócej trwa. Po osiągnięciu dojrzałości wygasa.

Objawy

Pierwszym objawem jest zła postawa, polegająca na pochylaniu się kręgosłupa ku przodowi. Gdy proces zlokalizowany jest w odcinku piersiowym, występują tzw. plecy okrągłe, ze zwiększeniem lordozy lędźwiowej oraz wysunięciem barków ku przodowi. Gdy zmiany umiejscowione są w okolicy piersiowo-lędźwiowej lub lędźwiowej, obserwuje się plecy płaskie. Zmianom towarzyszyć mogą dolegliwości bólowe o niewielkim nasileniu, które nie występują stale. W pierwszych latach choroba przebiega zazwyczaj bezboleśnie. Dopiero w okresie zakończenia wzrostu mogą się pojawiać objawy zmęczenia, pobolewania grzbietu, najczęściej zlokalizowane powyżej lub poniżej zmian. Bóle mogą pojawiać się w wieku dojrzałym.


Możliwe następstwa i powikłania

Plecy usztywniają się w tzw. okrągłej formie. Zmiany w kręgach mogą powodować bóle.

Zapobieganie
  • pozwól dziecku swobodnie wzrastać. Nie strofuj go ani słowami, ani czynami.
  • pływanie wzmacnia muskulaturę pleców.
  • należy możliwie często leżeć na brzuchu (podczas czytania i oglądania telewizji).
  • zwracać uwagę na właściwą wysokość stołu i krzesła.
  • pracować na ukośnie ustawionym blacie stołu.

Komentarze do: Choroba Scheuermanna

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz