Osteoporoza kręgów kręgosłupa
Wraz z wiekiem, w organizmie stopniowo nasilają się procesy degradacji. W szczególności dotyczy to szkieletu, który traci substancje budulcowe. Ten naturalny proces zostaje przyspieszony na skutek osteoporozy. Przypadłość ta najczęściej dotyczy kobiet, natomiast ilość cierpiących na tę chorobę mężczyzn stale się zwiększa.
Czym jest osteoporoza i jakie są przyczyny?
Osteoporoza to choroba kości, która powoduje ich kruchość i osłabienie wytrzymałości. Szkielet chorego jest bardzo osłabiony i może łatwo ulec złamaniu pod wpływem banalnego upadku w domu, lekkiej kontuzji czy obciążenia, a nawet podczas normalnego chodu, bez działania żadnego urazu. Choroba polega na ubytku masy kostnej, który następuje powoli i rozwija się z w zasadzie latami. Występujące bóle dotyczą zazwyczaj pleców oraz okolicy żeber. Z czasem postępowania choroby, kości stają się coraz bardziej odwapnione, co może wpływać na ich wzmożoną łamliwość. Złamania najczęściej występują w nadgarstkach, kości udowej oraz w trzonach kręgów kręgosłupa.
Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn podejrzewa się, że główną przyczyną choroby mogą być związane z postępującym wiekiem zmiany hormonalne. Na występowanie choroby wpływa także dziedziczność – osteoporozę, według badań, najczęściej dziedziczymy po matce. Być może pewną rolę odgrywa proces budowy kości w dzieciństwie i wczesnej młodości, które mogą być czynnikiem wątłej budowy ciała podatnej na warunki zewnętrzne. Na słabe kości wpływa również brak ruchu, niedobory witaminowe spowodowane nieodpowiednią dietą a także nałogi takie jak papierosy czy alkohol.
Przebieg choroby
Uszkodzenia osteoporotyczne w szczególności dotykają kręgosłupa. W pierwszym stadium choroby występują sporadyczne bóle pleców, przede wszystkim podczas wysiłku. Są one bardzo niespecyficzne, w związku z czym często chory nie nabiera podejrzeń, że zachorował na osteoporozę. Jednak w dalszym przebiegu kręgi ulegają deformacji, a korzenie nerwów w zwężających się otworach międzykręgowych są drażnione. Ból staje się coraz silniejszy, aż w końcu staje się permanentny. Ponadto, drażnienie nerwów powoduje bardzo bolesne skurcze mięśni grzbietu.
Zobacz również:
Deformacja kręgów w dalszym przebiegu choroby powoduje charakterystyczną zmianę sylwetki. Barki zaczynają zwisać ku przodowi, łopatki odstają nieco od klatki piersiowej, a kręgosłup piersiowy wygina się mocniej do tyłu, przez co plecy zaokrąglają się. Długotrwałe przeciążenie powoduje uszkodzenie kręgów i dysków. W przebiegu osteoporozy bóle mogą się bardzo mocno nasilać, co może być spowodowane pęknięciem trzonu kręgu. Osteoporoza może także powodować złamania kręgosłupa i miednicy – w takich sytuacjach konieczny jest zabieg operacyjny.
Jakie są objawy?
Początkowo osteoporoza nie daje żadnych szczególnych objawów – rozwija się powoli, a początkowe bóle są bardzo niespecyficzne, kojarzone przez chorych jako wynik zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, wypadającego dysku czy po prostu przeciążenia. Pierwsze objawy pojawiają się w momencie, gdy występuje złamanie.
Najczęściej dochodzi do złamań kręgów, których połowa przebiega skrycie, stopniowo doprowadzając do obniżenia wzrostu chorego, jego garbienia się i problemów z poruszaniem się, które w konsekwencji prowadzą do niesprawności i trwałego uzależnienia od pomocy innych osób.
W wyniku złamania powinno (powinno – gdyż chorzy często nie przypominają sobie, pod wpływem jakiego urazu doszło do złamania) odczuwać się intensywny ból w okolicy złamanego kręgu. Towarzyszy mu najczęściej napięcie przylegających mięśni. Złamany krąg może powodować ucisk na korzenie nerwowe powodujące ból, drętwienie i niedowład kończyny dolnej.
Typowe dla osteoporozy jest złamanie kości przedramienia oraz szyjki kości udowej. Takim złamaniom towarzyszy ogromny, silny ból, zniekształcenie okolicznych tkanek oraz ograniczenie ruchomości.
Rozpoznanie choroby i metody leczenia
Przy rozpoznawaniu choroby lekarz bierze pod uwagę szereg informacji, które dotyczą czynników ryzyka jej rozwoju oraz występowania w przeszłości złamań kości. Na tej postawie określa zagrożenie złamaniami osteoporotycznymi i jakie wdrożyć postępowanie. Występuje szeroki wachlarz badań, które można wykonać w tym celu: radiologiczne, laboratoryjne, tomografię komputerową, tzw. kalkulator FRAX, pozwalający obliczyć ryzyko wystąpienia złamań u chorego w ciągu następnych 10 lat, a także densytometria kości techniką DEXA (ocena gęstości mineralnej kości).
Celem leczenia jest zapobieganie złamaniom kości poprzez wprowadzanie działań profilaktycznych. Aby zmniejszyć czynniki ryzyka, powinno się dbać o ruch – silne kości zawierają więcej substancji budulcowych i wolniej tracą wapń. Należy więc postawić na dietę bogatą właśnie w wapń oraz witaminę D, dlatego w codzienne menu powinno się wpisać takie produkty jak: mleko, nabiał, ryby, mięso drobiowe oraz soki owocowe. Powinno się także zrezygnować z wszelkich używek (papierosy, alkohol), które znacznie zwiększają ryzyko występowania choroby. Do profilaktyki zalicza się również przyjmowanie leków zapobiegających złamaniom (m.in.: bisfosfoniany, raloksyfen, teryparatyd).
Jeżeli doszło już do złamania, celem leczenia staje się zapobieganie dolegliwościom bólowym oraz złagodzenie i zminimalizowanie wynikającej z niego niesprawności. Najczęściej stosuje się tu leczenie operacyjne, a w dalszym etapie rehabilitację.
Autor:
Paulina Poznańska
Komentarze do: Osteoporoza kręgów kręgosłupa (5)
Alfadiol alfacalcydol sprzedam leki trudno dostępne deficytowe braki Vit D osteoporoza
3Alfadiol alfacalcydol sprzedam leki trudno dostępne deficytowe braki Vit D osteoporoza Oferuję alfadiol czyli alfacalcydol (angielski alfacalcidol) w dawkach 0.5 mcg po 4zl kapsułka. Listki po 10 kapsułek miękkich.... pokaż całość
Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan metronidazol tynidazol Oferuje leki przeciw pasozytom: Iwermektyna 6mg 30zł. Listki po 2 tabletki, pudelko, ulotka. - glisty (ogólnie robaki ob... pokaż całość
Sprzedam leki trudno dostępne deficytowe braki antybiotyki apteka tajska lek apteczny farmacja tajskie Sprowadzę z Tajlandii na zamówienie dowolne leki, których brakuje w Polsce i Europie. Proszę napisz nazwę, stężen... pokaż całość
Osteoporoza-jak się bronić?
1Kobiety, które cierpią na niedobory estrogenów w związku z zaburzeniami hormonalnymi, są częściej narażone na osteoporozę. Nie tylko te w okresie przekwitania, ale również młode kobiety, które w wyniku chociażby długotrw... pokaż całość
Osteoporoza
1Osteoporoza nazywana jest "cichym złodziejem kości" ponieważ potrafi przez lata działać w ukryciu i zazwyczaj jest wykrywana dopiero w zaawansowanym stadium. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, zwłaszcza p... pokaż całość