Szukaj

Skolioza

Podziel się
Komentarze0

Boczne skrzywienie kręgosłupa jest trójpłaszczyznową deformacją kręgosłupa, polegającą na bocznym wygięciu w płaszczyźnie czołowej, odchyleniu w płaszczyźnie strzałkowej oraz odcinkowej rotacji osiowej. Wyróżnia się dwa typy bocznych wygięć kręgosłupa: funkcjonalne i strukturalne.

Inne nazwy choroby: Boczne skrzywienie kręgosłupa;
Skoliozy funkcjonalne

Towarzyszą skróceniom jednej kończyny dolnej, przykurczom przywiedzeniowym lub odwiedzeniowym biodra. Nie osiągają nigdy dużych rozmiarów, dotyczą zazwyczaj odcinka lędźwiowego kręgosłupa i są odwracalne po ustąpieniu przyczyny, jeśli skolioza nie utrwaliła się przez wiele lat zaniedbania.

Skoliozy strukturalne

Mogą być znaczne, wykazują utrwalone zmiany w budowie poszczególnych kręgów, całego kręgosłupa i tułowia. Zmiany w obrębie kręgosłupa pociągają za sobą zniekształcenia klatki piersiowej z upośledzeniem oddychania i krążenia. W przypadku skrzywienia odcinka lędźwiowego kręgosłupa zmiany obejmować mogą również miednicę.


Można wyróżnić trzy główne grupy skolioz strukturalnych:
  • idiopatyczne (o nieznanej przyczynie) - stanowiące 50-90% wszystkich skolioz,
  • wrodzone,
  • porażenne.
Zazwyczaj skrzywienie to dostrzegają inni, na przykład przy zakupie odzieży. Skrzywienie widoczne jest przy daleko posuniętej chorobie. Biodro z jednej strony jest bardziej wysunięte. Bark (zazwyczaj prawy) jest ustawiony nieco wyżej. Łopatka odstaje. Przy przodopochyleniu tułowia, patrząc od tyłu, widoczne jest uwypuklanie jednej połowy pleców (garb żebrowy albo uwypuklenie lędźwi).

Możliwe następstwa i powikłania
  • Bóle.
  • Klatka piersiowa może ulec zniekształceniu.
  • Chorzy bardzo cierpią z powodu zdeformowania ciała (garb).

Komentarze do: Skolioza

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz