Zespół kręgosłupa lędźwiowego, lumbago i ischias
Kręgosłup lędźwiowy jest miejscem intensywnie obciążanym przez ciężar ciała. Jesteśmy narażeni na dolegliwości mimo to, że kręgi lędźwiowe są szczególnie mocne. Schorzenia kręgów i dysków głównie dotyczą właśnie tego odcinka. Ich głównym objawem są intensywne bóle w krzyżu.
Bóle krzyża w dolnym odcinku pleców
Po podniesieniu dużego ciężaru lub wykonaniu gwałtownego ruchu często pojawiają się bóle krzyża w dolnym odcinku pleców. Mogą być nagłe i niezwykle silne, jak i również na początku nie znaczne, a z czasem nasilające się. Te dolegliwości mogą być ciągłe lub nawracające. Istnieje możliwość ich nasilania poprzez kichanie, kaszel, śmiech lub szybkie ruchy. Zwyrodnienia kręgów i dysków również często mogą powodować ból w odcinku lędźwiowym. Nieleczone stwarzają możliwość porażenia kończyn dolnych, a nawet utratę kontroli nad oddawaniem moczu i stolca.
Nierzadko ból krzyża najintensywniejsze są w godzinach porannych, zaraz po wstaniu z łóżka. Może być to efektem nieprawidłowego dobrania łóżka lub materaca.
Nie tylko zmiany w odcinku lędźwiowym mogą powodować bóle. Przyczyną może być źle ustawienie miednicy, reumatyzm, osłabiona muskulatura brzucha i bóle promieniujące od jego chorych narządów.
Pamiętajmy, że jedynie specjalistyczne badanie lekarskie jest w stanie precyzyjnie wyjaśnić przyczynę bólów!
Zespół stawu krzyżowo-biodrowego
Bóle krzyża przy zespole stawu krzyżowo-biodrowego dotyczą stawów między kośćmi miednicy a kością krzyżową. W takim przypadku bóle są ciągłe i najsilniejsze rano. Mogą promieniować do innych obszarów. W trakcie tych bólów ruchomość pacjenta jest znacznie ograniczona. Należy pamiętać o tym, że niekiedy mogą łudząco przypominać objawy innych chorób!
Zobacz również:
Choroby przejściowego kręgu lędźwiowo-krzyżowego
Typowym powodem bólów krzyża są również dolegliwości związane z chorobami przejściowego kręgu lędźwiowo-krzyżowego. Występują gdy pierwszy krąg kości krzyżowej jest włączony w odcinek lędźwiowy, co powoduje ruchomość sześciu kręgów. Istnieje możliwość włączenia ostatniego kręgu lędźwiowego w kość krzyżową, a w efekcie ruchome będą jedynie cztery kręgi. Niekorzystnie na statykę kręgosłupa wpływają oby dwa rodzaje kręgu przejściowego. Ruchomość kręgu jest stopniowo ograniczana, a zwyrodnienia kręgów i dysków ulegają pogłębieniu.
Zespół guziczny
Inną przyczyną odczuwania bólu może być zespół guziczny. Objawia się on osłabieniem mięśni podudzi, zaburzeniami potencji i odczuwania w obrębie ud oraz nietrzymaniem moczu i stolca. Choroba zaczyna się rozwijać, gdy ściśnięciu i podrażnieniu ulegają korzenie nerwów w obrębie trzech ostatnich kręgów lędźwiowych.
Lumbago
Lumbago to przeszywający, mocny ból w okolicy dolnego odcinka kręgosłupa lędźwiowego. Często jest silny na tyle, że nie daje możliwości wykonania żadnego ruchu. Każda próba ruszenia się, śmiech, kaszel, kichanie sprawiają, że ból staje się intensywniejszy. Nie wolno go lekceważyć, ponieważ w wielu przypadkach może powodować uszkodzenia dysków w obrębie kręgosłupa lędźwiowego, a nawet wypadnięcie któregoś z nich. Ataki mogą powtarzać się często, w coraz krótszych odstępach czasowych. Aby ich uniknąć, należy szybko odwiedzić specjalistyczny gabinet, w którym dowiemy się jak sobie pomóc.
Ischias
Ischias (rwa kulszowa) pojawia się, gdy korzenie nerwów kulszowych są podrażniane w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego. Z reguły spowodowane są uszkodzeniem dysków. Zranienie, stan zapalny nerwu lub nagromadzenie się krwi w okolicach miednicy również może być przyczyną.
Jeśli nie potrafimy sprecyzować przyczyn ataku ischiasu, powinniśmy skontrolować poziom cukru we krwi. Dlaczego? Cukrzyca sprzyja rwie kluszowej! Nasilenie dolegliwości może powodować kasłanie, kichanie, śmiech i gwałtowne ruchy. Promieniowanie bólu zaczyna się od bioder, przechodzi przez uda, nierzadko podudzia, a w końcu może dotrzeć nawet do palców nóg. Towarzyszyć może mu porażenie. W trakcie odczuwania bólu chory w pozycji stojącej instynktownie przechyla się lekko w bok by ciężar przenieść na zdrową nogę.
Rwa kluszowa pojawia się nagle i z reguły poprzedzona jest atakiem lumbago. Nie rzadko występujące powikłania grożą wypadnięciem dysku. Zapobiec może odpowiednie leczenie.
Komentarze do: Zespół kręgosłupa lędźwiowego, lumbago i ischias (2)
Rwa kulszowa - ischias
1Rwa kulszowa – nazywana też ischias, lumbago lub postrzał – najczęściej spowodowana jest przyczyną mechaniczną, m.in. różnego pochodzenia zwyrodnieniami stawów kręgosłupa prowadzącymi do zwężenia otworów międzykręgowych ... pokaż całość
rezonator biofotonowy
1polecam na bóle rezonator biofotonowy, działa kojąco, nie obciąża organizmu, pozwala zmniejszyć dawkę leków, warto spróbować takiego rozwiązania i niepotrzebnie się nie truć lekami, które i tak mają niewielką skuteczność... pokaż całość