Szukaj

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Podziel się
Komentarze0

Choroba Bechterewa, choroba Marie-Strümplla-Bechterewa, czyli zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, to przewlekłe, postępujące schorzenie układu ruchu i tkanki łącznej, dotycząca drobnych stawów międzykręgowych, więzadeł międzykręgowych oraz stawów krzyżowo-biodrowych, prowadzące do ich stopniowego usztywniania. Jego przyczyna jest nieznana. Po reumatoidalnym zapaleniu stawów jest to choroba reumatyczna spotykana najczęściej. Powoduje znaczne ograniczenie ruchomości stawów kręgosłupa, krzyża i bioder. Proces ten jest wynikiem kostnienia aparatu więzadłowego. U niektórych chorych choroba dotyka także także stawów kolanowych i skokowych. Choroba dotyczy przeważnie młodych (20-30 lat) mężczyzn.

Inne nazwy choroby: Choroba Bechterewa;
Objawy

Z początku mało charakterystyczne: rosnące osłabienie, złe samopoczucie, brak apetytu, ból kręgosłupa (w odcinku piersiowym i szyjnym) i niecharakterystyczny ból w okolicach krzyżowo-biodrowych, który rozchodzi się do pośladków i tylnej powierzchni ud, nasila się w nocy, zmniejsza się po aktywności fizycznej i narasta w unieruchomieniu, także ból pięt, ból i sztywność w okolicach żeber.

Choroba jest wolno postępująca. Prowadzi do usztywnienia kręgosłupa, który przybiera wygląd kija bambusowego, co widać w obrazie radiologicznym. Kręgi się odwapniają, a więzadła uwapniają. Chory ma charakterystyczną postawę: lekko się pochyla do przodu, chodząc patrzy w ziemię, aby obejrzeć się za siebie musi obrócić całe ciało.


Zmiany w stawach krzyżowo-biodrowych powodują postępujące ograniczenia ruchów kończyn dolnych. Zmiany stawów międzykręgowych oraz żebrowo-kręgowych usztywniają i ograniczają ruchomość klatki piersiowej. Tym dolegliwościom bardzo często towarzyszą nawracające zapalenia tęczówki oka, zapalenie błony naczyniowej oka, zapalenie aorty wstępującej, niedomykalność zastawek (mitralnej i aortalnej), zapalenie prostaty, zwłóknienie płuc, amyloidoza, zapalenie jelit.

Zapobieganie

Zaleca się dużo ruchu i zabiegów fizykoterapeutycznych, które mogą zapobiec trwałym usztywnieniom i kalectwu. Rozpoznanie opiera się na kryteriach nowojorskich.

Leczenie

Leczenie u lekarza reumatologa. Także leczenie sanatoryjno-balneologiczne i fizykoterapia. Podawanie leków przeciwzapalnych i immunosupresyjnych.