Szukaj

Złamania kości udowej

Podziel się
Komentarze0

Złamania kości udowej zdarzają się zwykle osobom starszym, częściej kobietom, jako skutek osteoporozy. Złamania kości udowej zdarzają się najczęściej w domu: przy wchodzeniu na parapet, potyknięciu, poślizgnięciu się na posadzce łazienki, mocniejszym stąpnięciu nogą, upadku na bok. Przyczyną złamań kości jest osłabienie kośćca w wyniku osteoporozy, czyli starzenia się organizmu i zmniejszenia wytwarzania hormonów płciowych - estrogenów i testosteronu. Brak hormonów powoduje, że kości są coraz słabsze, gdyż tracą wapń i inne składniki, w związku z czym stają się łamliwe. U kobiet występuje to ok. 50 roku życia, kiedy zaczyna się okres menopauzy, czyli ustaje aktywność hormonalna jajników. Przy takim złamaniu w biodrze lub w kolanie po stronie złamania odczuwa się ból, szczególnie przy każdej próbie ruchu. Noga, zazwyczaj skrócona, jest skręcona na zewnątrz. Dlatego wszyscy starsi ludzie, którzy mają problemy z podniesieniem się z ziemi z powodu bólów w biodrze po upadku, powinni jak najszybciej zostać zbadani przez lekarza. Wykonuje się w takich przypadkach badanie rentgenowskie.

Pierwsza pomoc polega na unieruchomieniu nogi. Można do tego wykorzystać drugą nogę jako szynę. Należy obydwie nogi związać razem, stopy także. Można do tego użyć dwóch kijów, jeden powinien być krótszy. Krótszy kij musi sięgać od pachwiny do pięty, długi - od pachy do pięty. Oba kije należy związać z sobą, dodatkowo wiążąc także obydwie stopy.


Leczenie: operacyjne, w celu przywrócenia choremu sprawności sprzed wypadku. Stosowane wcześniej leczenie zachowawcze, tzn. wyciągi, opatrunki gipsowe, powodowało zbyt dużo śmiertelnych powikłań w związku z długotrwałym leżeniem w łóżku. Operacje pozwalają uniknąć śmierci w wyniku powikłań i szybko przywrócić sprawność.




Komentarze do: Złamania kości udowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz