Szukaj

Złamanie nadgarstka

Podziel się
Komentarze1

1Złamanie kości nadgarstka to najczęściej złamanie kości łódkowatej. Często też zdarzają się zwichnięcia kości półksiężycowatej albo zwichnięcie wokół kości półksiężycowatej. Złamanie kości łódkowatej zdarza się przy upadku na wyprostowaną dłoń i ciężko je rozpoznać bezpośrednio po urazie, nawet po zrobieniu zdjęcia rentgenowskiego. Nie rozpoznanie złamanie grozi powstaniem stawu rzekomego i zwyrodnieniami. Złamania kości łódeczkowatej powinne być szybko rozpozne i odpowiednio unieruchomione. Takie unieruchomienie powinno obejmować także podstawę kciuka. Niestety, czasami zdarza się, że złamanie tej kości jest słabo widoczne na zdjęciu RTG i dopiero po jakimś czasie, czasami nawet po kilkunastu dniach, widać na zdjęciu RTG oznaki złamania. Zdarza się też, że nawet mimo szybkiego wykrycia i odpowiedniego leczenia kość łódeczkowata wytwarza staw rzekomy, w takim przypadku niezbędne jest leczenie operacyjne. Często zdarza się skręcenie nadgarstka z powodu banalnego upadku na zgiętą rękę. Skręcenie nagarstka musi być unieruchomione na dość długi czas, w celu uniknięcia pourazowego przewlekłego zespołu zapalnego. Przewlekłe zapalenie nadgarstka objawia się bólami, jest trudne do leczenia, a także wiąże się z długą i ciężką rehabilitacją, czasami także przechodzi w stan chroniczny.

Objawy

Złamanie objawia się bólem i obrzękiem u podstawy kciuka, oraz bólem przy próbie wyprostowania nadgarstka. Złamanie bez przemieszczenia leczy się unieruchamiając nadgarstek opatrunkiem gipsowym. Leczenie jest dłgotrwałe. Złamanie z przemieszczeniem muszą być leczone operacyjnie. Rehabilitacji powinni się poddać pacjenci po zakończonym leczeniu, zarówno jeśli chodzi o skręcenia jak i złamania nadgarstka. Rehabilitacja ma na celu pobudzanie ukrwienia i złagodzenie bólu. Polega na kinezyterapii (leczenie ruchem) - czyli stopniowe uruchamianie zwiększając z czasem obciążenie. Widoczne efekty rehabilitacji wymagają wiele czasu i cierpliwości.


Komentarze do: Złamanie nadgarstka (1)

sarenbrandt
sarenbrandt 09-04-2015 02:20

do kogo na konsultację?

1

Niestety w Polsce nie ma wielu lekarzy specjalizujących się stricte w dolegliwościach nadgarstka, jednak pod Poznaniem powstał specjalistyczny ośrodek, w któruym konsultacje w tych sprawach przeprowadza dr Marcin Popow. ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze