Miażdżyca
Miażdżyca w swej istocie sprowadza się do postępującego stwardnienia ścian naczyń i pogrubienia śród-błonka (czyli wewnętrznej warstwy), powodowanego przede wszystkim odkładaniem się w nim ciał tłuszczowych. Doprowadza to do ubytków w jego ciągłości i tym samym do nierówności wewnętrznej powierzchni naczynia w miejscu zaawansowanych zmian miażdżycowych, do tworzenia się zakrzepów przyściennych i zwężenia jego światła.
Przyczyny
Zdrowe tętnice są elastyczne i umięśnione, dostosowują się do zróżnicowanych wielkości ciśnienia, rozszerzają się bądź zwężają. Przy zbyt wysokim ciśnieniu krwi, wysokim poziomie cholesterolu we krwi i uszkodzonych ścianach tętnic mogą się odkładać tłuszczowce (lipidy) w ścianie wewnętrznej tętnic. Przez powiększanie się tych nawarstwień powstają w tętnicach zmiany określane przez lekarzy jako kaszaki. Ostatecznie odkładają się w tych miejscach także inne substancje, na przykład wapń. Ściany tętnic stają się sztywne i utrudniają przepływ krwi. Proces ten stale postępuje, aż pewnego dnia tkanki 1 narządów nie są dostatecznie zaopatrywane w krew. Lekarze określają to postępujące zwapnienie naczyń jako miażdżycę tętnic (skleroza tętnic).
Ryzyko zachorowania wzrasta:
Zobacz również:
- u osób z wysokim poziomem cholesterolu we krwi,
- u mężczyzn,
- u palaczy tytoniu,
- u chorych na cukrzycę, niewydolność nerek lub nadciśnienie krwi.
W zaawansowanej miażdżycy tętnic mózgu objawami towarzyszącymi są zmiany osobowości, utrata bystrości, spostrzegawczości, luki w pamięci, spowolnienie myślenia, bóle i zawroty głowy, ogólne niepokoje lub też mniej lub bardziej postępujące spowolnienie i przelotna apatia, zaburzenia mowy, aż do pełnej utraty przytomności, niedowład stóp i porażenia połowicze.
Miażdżyca tętnic kończyn dolnych stosunkowo często manifestuje się przede wszystkim bladością,
uczuciem obwodowego oziębienia oraz kurczowym bólem łydek, ud jednej albo obu kończyn.
Wymienione powyżej objawy występują po przejściu pewnej odległości, zazwyczaj niezbyt dużej, bo 100-200 m, a ustępują po zatrzymaniu się i krótkim odpoczynku. W naturalnym rozwoju nie leczonej miażdżycy zarostowej tętnic kończyn dolnych odcinki możliwe do przejścia bez uczucia bólu ulegają skróceniu. Z biegiem lat pojawia się zazwyczaj bolesne zaczerwienienie, obrzęk, potem zmiany martwicze i zgorzelinowe, które początkowo obejmują jeden lub więcej palców, a następnie przesuwają się stopniowo na całą stopę. Często jednak wcześniej następuje ogólnoustrojowe zakażenie zwane posocznicą. Aby nie dopuścić do tego groźnego powikłania, konieczne jest chirurgiczne amputowanie tkanek objętych zgorzelą. Im wcześniej się to wykona, tym zakres amputacji jest mniejszy.
Miażdżyca w swej istocie traktowana jest przede wszystkim jako zaburzenie przemiany materii, a w szczególności gospodarki tłuszczowej. Stąd też w profilaktyce i zwolnieniu jej rozwoju duże znaczenie przywiązuje się do ograniczenia spożywania tłuszczów zwierzęcych, a przewagi produktów mleczno-jarskich. Obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów i picia alkoholu, bez czego nie ma skutecznego leczenia, ani też skutecznej profilaktyki postępu zmian.
Zapobieganie
Najważniejsze jest zaniechanie palenia tytoniu. W ten sposób można znacznie zmniejszyć ryzyko zawału serca. Zaprzestanie palenia jest celowe w każdym wieku.
Komentarze do: Miażdżyca (1)
Miażdżyca złogi trójglicerydowe
1MIAŻDŻYCA, A REALNA ENERGIA DLA KOMÓREK NERWOWYCH MÓZGU. ODŻYWIANIE CZŁOWIEKA W XXI WIEKU: INFO (BIOLOGICZNA POMOC !!) ***** PRAWIDŁOWA, PROZDROWOTNA METODA ODŻYWIANIA: Tzw. dla współczesnego człowieka powinn... pokaż całość