Odmrożenia
Zmiany miejscowe wywołane działaniem niskiej temperatury, głównie powietrza atmosferycznego, określamy mianem odmrożenia. Oprócz chłodnego powietrza do powstania odmrożenia przyczyniają się wiatr i wilgoć.
Dolegliwości
Zależnie od stopnia odmrożenia dolegliwości są różne:
I stopień:- zaczerwienienie,
II stopień:- zaczerwienienie i pęcherze,
III stopień-: białe, twarde, zamrożone, pozbawione czucia partie skóry. Po odtajeniu miejsca odmrożone są skórzaste, suche, czarne i obumarłe.
Ryzyko
Osoby cierpiące na miażdżycę naczyń lub zażywające betablokery są bardziej narażone na odmrożenia. Zmęczenie, alkohol, niedobór tlenu na dużych wysokościach może prowadzić do utraty odczuwania i niebezpieczeństwa zamarznięcia. Również dzieci często nie zdają sobie z tego sprawy.
Zobacz również:
Możliwe następstwa i powikłania
Zależą od stopnia odmrożenia. Przy natychmiastowej samopomocy lub leczeniu istnieją szansę, że nie będzie żadnych dolegliwości. W przypadku ciężkich odmrożeń zachodzi niekiedy konieczność amputacji odmrożonej części ciała.
Odmrożonych okolic nie wolno nacierać śniegiem lub zimną wodą, jak to niegdyś zalecano, ponieważ może to przynieść więcej szkody niż pożytku w wyniku uszkodzenia zmarzniętych tkanek.
Ostrzeżenie: Odmrożonych miejsc nie należy masować, nacierać śniegiem i bezpośrednio nagrzewać (piecyki ogrzewcze, poduszki elektryczne itp.). Nie chodzić na odmrożonych nogach!
Prawidłowe ogrzewanie odmrożonych części ciała:
- odmrożone ręce trzymać pod pachami lub w letniej wodzie,
- odmrożone części twarzy przykryć dłońmi w suchych rękawiczkach, dopóki nie odzyskają normalnego zabarwienia,
- odmrożone palce stóp lub stopy unieść i trzymać w cieple lub jeśli to możliwe zanurzyć w letniej wodzie; ostrożnie poruszać ocieplonymi częściami ciała. Po kąpieli można odmrożone miejsca lekko nacierać niewielką ilością 70% alkoholu etylowego aż do zaróżowienia skóry. Następnie trzeba nałożyć suchy jałowy opatrunek z grubą warstwą waty i z ciepło owiniętymi kończynami odwieźć chorego do szpitala.
Uwaga: W wyniku powtarzających się wielokrotnie zagrożeń i odtajeń powstają wyjątkowo rozległe uszkodzenia tkanek. Dlatego odtajanie ma sens tylko wówczas, gdy nie zachodzi niebezpieczeństwo ponownego zamarznięcia.
Komentarze do: Odmrożenia