Szukaj

Przewlekła niewydolność krążenia

Podziel się
Komentarze0

Właściwie większość chorób serca i układu krążenia może w swoim zaawansowanym stadium doprowadzić do wystąpienia niewydolności krążenia. Wśród chorób doprowadzających do tego stanu najczęściej występują: choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia serca, nadciśnienie tętnicze, wszystkie postacie kardiomiopatii, wady zastawek serca i zaburzenia rytmu serca.

Inne choroby doprowadzające do niewydolności krążenia to: przewlekłe choroby płuc (astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli), anemia, nadczynność tarczycy, nowotwory serca. Należy pamiętać, że u pacjentów ze skąpoobjawową niewydolnością krążenia jakakolwiek infekcja może doprowadzić do pełnego ujawnienia się niewydolności lub do jej nasilenia (czyli np. przesunięcia ze stadium NYHA II do NYHA III).

Serce nie może przepompować odpowiedniej ilości krwi z układu żylnego do krążenia tętniczego. W związku z tym wzrasta ciśnienie w układzie żylnym, zwiększa się przekrwienie bierne, czyli zastój krwi w poszczególnych narządach, a krew przepływa w zwolnionym tempie. Krew musi pokonać zwiększone opory dla przepływu obwodowego.


Najczęstszymi objawami przewlekłej niewydolności krążenia są obrzęki i duszności.

Pogłębiająca się przewlekła niewydolność krążenia charakteryzuje się narastaniem stopnia duszności i obrzęków. W początkowym okresie dolegliwości te mają charakter przejściowy - nasilają się przeważnie po wysiłku fizycznym.

Pacjenci w schyłkowym okresie przewlekłej niewydolności krążenia stają się coraz bardziej senni, majaczą, mogą spać tylko w pozycji siedzącej.

Leczenie przewlekłej niewydolności krążenia prowadzi tylko lekarz. W początkowej fazie choroby w domu. Natomiast w bardziej zaawansowanym stadium przewlekłej niewydolności krążenia wymagane jest leczenie szpitalne.

Komentarze do: Przewlekła niewydolność krążenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz