Kamica moczanowa
Kamica moczanowa ze względu na lokalizację zwana jest także kamicą nerkową, moczowodową, kielichową, pęcherzową lub cewkową. Polega na odkładaniu się w drogach moczowych osadów powstałych z kwasu moczowego (mocznika). Występuje ona częściej u osób otyłych.
Inne nazwy choroby: Kamica moczowodowa; Kamica kielichowa; Kamica pęcherzowa; Kamica cewkowa; Kamienie w nerkach;
W diecie tej ogranicza się podaż produktów bogatych w puryny. Dozwoloną ilość mięsa można spożywać po ugotowaniu, gdyż wówczas zmniejsza się w nim ilość puryn, które przechodzą do wywaru. Wywary mięsne nie powinny być stosowane. Dieta zawiera głównie produkty jarskie.
Jeżeli złogi są stosunkowo niewielkie - leczenie może być ograniczone do podania leków przeciwbólowych i rozluźniających mięśnie wzdłuż dróg moczowych.
Zobacz również:
Zaleca się wówczas picie dużej ilości wody i aktywność fizyczną (chodzenie a w miarę możliwości skakanie). W przypadku występowania kamieni o większej średnicy konieczne jest wdrożenie bardziej intensywnego leczenia.
Relatywnie nową metodą jest litotrypsja. Metoda ta polega na kruszeniu złogów w drogach moczowych za pośrednictwem urządzenia wprowadzonego przez cewkę lub przezskórnie - za pomocą fal ultradźwiękowych lub uderzeniowych. Zaletą lipotrypsji jest niewielka inwazyjność zabiegu.
W wypadkach, które nie kwalifikują się do lecznia lipotrypsją, konieczne jest wdrożenie leczenia chirurgicznego.