Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek
W powstawaniu tego typu zapaleń ważną rolę odgrywają mechanizmy immunologiczne. W myśl tych poglądów ostre kłębuszkowe zapalenie nerek byłoby alergicznym odczynem zapalnym (tzw. hiperergicznym) na istniejące w organizmie przewlekłe lub nawracające bakteryjne stany (ogniska) zapalne, np. w migdałkach, jajnikach, pęcherzyku żółciowym lub w obrębie uzębienia.
Opiera się na całokształcie objawów, uwzględniającym przyczynę ich powstawania oraz stwierdzonych zmianach biochemicznych w surowicy krwi, wskazujących na ogólnoustrojowe zatrucie w następstwie nagromadzenia się wskutek niewydolności filtracyjnej nerek substancji toksycznych w organizmie.
Leczenie
Zobacz również:
Jest bardzo trudne, specjalistyczne, stosunkowo mało efektywne. Niekiedy podejmuje się zastępujące czynność nerek, odtruwające organizm, zabiegi dializacyjne w postaci tzw. dializy otrzewnowej lub hemodializy. Dokonuje się także przeszczepienia nerki.
W dotychczasowej praktyce w Polsce (u chorych zakwalifikowanych do tego typu leczenia) hemodializy i dializy otrzewnowe wykonuje się na specjalistycznych oddziałach lub w klinikach, zazwyczaj z okresowymi pobytami (między dializami) w domu. Wyjątkowo tylko można prowadzić dializę otrzewnową w domu. Wykonywać ją musi wówczas specjalistycznie przeszkolony personel (np. pielęgniarka, felczer, lekarz) pod konsultacyjnym nadzorem specjalistycznym lekarza nefrologa.
Komentarze do: Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek