Szukaj

Zapalenie pęcherza moczowego

Podziel się
Komentarze11

Zapalenie pęcherza moczowego ma bakteryjną etiologię. Zapalenie pęcherza moczowego nie jest przenoszone drogą płciową, ale stosunek płciowy może je czasami spowodować, ponieważ cewka moczowa u kobiet jest krótka i uważa się, że podczas stosunku płciowego bakterie mogą zaatakować pęcherz moczowy. Objawy:

Uczucie bólu i pieczenia w czasie oddawania moczu, częstomocz, mocz o nieprzyjemnym zapachu. Zapalenie pęcherza moczowego charakteryzuje się częstym, bolesnym parciem na mocz i bólem przy oddawaniu moczu - objawy te określane są mianem dysurii - oraz leukocyturią i krwinkomoczem.

Leczenie zakaźnych zapaleń pecherza moczowego polega na:
  • stosowaniu środków bakteriobójczych dezynfekujących drogi moczowe i moczopędnych, których dawkowanie i czas stosowania ustala lekarz,
  • stosowaniu ciepłych nasiadówek bezpośrednio przed snem,
  • noszeniu ciepłej bielizny.
Bardzo ważne jest likwidowanie wszelkich stanów zapalnych dolnego odcinka dróg moczowych i niedopuszczenie do trwałego w nich zapalenia w postaci utajonej, bezobjawowej, przewlekłej. Proces zapalny może skrycie szerzyć się przez moczowody na miedniczki nerkowe i odmiedniczkowo na nerki, a nastepnie zamanifestować się poważniejszym zaostrzeniem i niewydolnością nerek w nieporządanych okresach, np. u kobiet w ciąży. Proces ten może doprowadzić nawet do mocznicy.