Kleszczowe zapalenie mózgu
Chorobę wywołują wirusy, które znajdują się w niektórych zarażonych kleszczach z rodzaju hodes ritinus. Do zakażenia dochodzi poprzez ukąszenia, rzadziej drogą pokarmową (mleko chorych krów).
Jeśli wystepują objawy, to choroba przebiega w dwóch fazach i może byc nieuleczalna. Okres inkubacji (utajenia) wynosi 2-28 dni. w tym czasie wirus rozmnaża się w komórkach w miejscu wnikniecia, to znaczy ukąszenia, i dostaje się do okolicznych węzłów chłonnych i narządów bogatych w układ siateczkowo-śródbłonkowy.
Zobacz również:
Ryzyko zachorowania:
W Polsce obszarami o największym ryzyku zakażenia kleszczowym zapaleniem mózgu są dawne województwa białostockie, olsztyńskie i suwalskie oraz okolice Opola. Rocznie choruje ok 300 osób. Możliwe powikłania Porażenia nerwów czaszkowych czy nerwów obwodowych, niedowład, zaburzenia psychiczne.
Diagnostyka:
Oznaczanie przeciwciał przeciwko wirusom we krwi, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.
Leczenie:
Wyłącznie objawowe. Profilaktyka Przed kleszczowym zapaleniem mózgu mogą ochronić nas szczepienia. Są one pełnopłatne - każda z trzech dawek kosztuje około 56 zł. Odporność uzyskujemy po dwóch dawkach, które podaje się w 2-4 tyg. odstępach (po trzech latach należy przyjąć jedną dawkę przypominającą). Osoby nie-szczepione powinny stosować środki odstraszające owady, unikać wilgotnych zarośli, nosić zakrywające ciało ubrania.
Komentarze do: Kleszczowe zapalenie mózgu (1)
nazwa gatunkowa kleszcza
1Wszystko elegancko by było gdyby nie rażąca dla mnie pomyłka w nazwie gatunkowej kleszcza. Proszę osoby piszące artykuły aby wcześniej weryfikowały takie rzeczy. Poprawna nazwa to Ixodes ricinus. Mam nadzieję iż błąd ten... pokaż całość