Wstrząs mózgu
Wstrząśnienie mózgu charakteryzuje się nagłą, pourazową utratą przytomności, po której chory wraca do pełnej sprawności. Okres urazu pokryty jest zwykle niepamięcią, a splątanie po odzyskaniu przytomności jest z reguły bardzo niewielkie. Potem utrzymuje się zwykle przez pewien czas przylepienie świadomości. Fazie tej często towarzyszą wymioty, bóle i/lub zawroty głowy.
Zobacz również:
Leczenie
Każdy uraz głowy z utratą przytomności jest jednak wskazaniem do kilkudniowej hospitalizacji, w celu obserwacji chorego oraz wykonania niezbędnych badań wykluczających obecność stłuczenia lub krwiaka. Zaleca się także kilkutygodniowy okres oszczędzającego trybu życia, tzn. unikania dużych wysiłków fizycznych i psychicznych, przebywania na słońcu itp.
Możliwe następstwa i powikłania
Bóle i zawroty głowy oraz trudności w koncentracji uwagi mogą występować jeszcze przez kilka miesięcy po wypadku. Rzadko zwłaszcza u osób starszych w dwa do czterech tygodni po wypadku dochodzi do wylewu krwi w przestrzeń między mózgiem a oponą twardą. Wzmagają się wtedy bóle głowy, mogą wystąpić porażenia.
Komentarze do: Wstrząs mózgu