Szukaj

Bronchitis

Podziel się
Komentarze7

Zapalenie oskrzeli jest to bardzo częsta choroba układu oddechowego, szczególnie u dzieci. Przyczyna są infekcje, jednak takie czynniki, jak chłodne i wilgotne powietrze, źle wietrzone pomieszczenia, wiele osób w mieszkaniu, chłodna pora roku przyczyniają się do zwiększenia liczby zachorowań.

Inne nazwy choroby: Zapalenie oskrzeli;
Objawy zależą od wieku pacjenta, zarazki wywołującej chorobę oraz masywności zakażenia. U najmłodszych niemowląt przebieg może być ciężki, a przy zajęciu oskrzelików - dramatyczny. Po 3-4 dniach nieżytu nosa występuje kaszel,  początkowo suchy, następnie wilgotny, połączony z odkrztuszaniem dużej ilości  lepkiej plwociny. Zalegająca wydzielina zmniejsza drożność oskrzeli, czego objawem jest świszczący oddech. Gorączka jest różnie nasilona. Możliwy jest również przebieg bezgorączkowy.


W leczeniu zapalenia oskrzeli stosuje się środki wykrztuśne, rozkurczowe, wzmacniające i antybiotyki. Terapia musi odbywać się pod kontrola lekarza. Wszelkie próby samoleczenia mogą spowodować pogorszenie stanu zdrowia (może się okazać, że zapalenie oskrzeli przejdzie z fazy ostrej w przewlekłą). Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest bardzo trudne do wyleczenia. Może powodować uszkodzenie. Może sukcesywnie niszczyć oskrzela i upośledzać oddychanie.

Podczas kuracji trzeba pić dużo płynów - wody mineralnej, herbat ziołowych i owocowych. Chory powinien leżeć w łóżku i często zmieniać pozycję ciała z boku na bok, ponieważ ułatwia to odrywanie się i wykrztuszanie wydzieliny. W wykrztuszaniu wydzieliny pomaga oklepywanie pleców dłonią.