Chrapanie
Chrapanie jest właściwie zaburzeniem oddechu spowodowanym utrudnieniem przepływu powietrza przez gardło, występującym zwykle w czasie głębokiego snu. Polega na bezwiednym wydawaniu (zwykle w czasie wdechu, ale często także w czasie wydechu) odgłosu o typie charczenia, głównie wskutek drgania i trzepotania podniebienia miękkiego, zwiotczałego w nadmiernie głębokim śnie (zazwyczaj przy spaniu w pozycji na wznak).
Samo chrapanie jest tylko nieprzyjemnym objawem, nie wymaga w zasadzie leczenia. Nie ma też leków, które skutecznie likwidowałyby chrapanie bądź mu zapobiegały.
Zobacz również:
Objawy
Niekiedy chrapaniu towarzyszą objawy zmęczenia, wzmożonej senności, zaburzenia koncentracji i pamięci, stwarzając podstawy do podejrzewania zaburzeń oddychania o typie tzw. zespołu bezdechu sennego. Jeżeli takie objawy występują, należy udać się do lekarza (specjalisty w zakresie chorób płuc albo laryngologa) w celu przebadania i obserwacji w tym kierunku (m.in. wykonania badań polisomnograficznych).
Zespół bezdechu sennego
Bezdech senny z powodu zaburzenia naturalnego snu prowadzi do senności w czasie dnia a przez to zwiększenia ryzyka wypadku z powodu zaburzeń koncentracji uwagi (np. w pracy, za kierownicą), przewlekłego bólu głowy, zaburzenia libido i w poważnym stopniu obciąża układ sercowo-naczyniowy.