Mukowiscydoza
Istotą choroby jest powstawanie patologicznego śluzu, zatykającego przewody wyprowadzające gruczołów zewnątrz wydzielniczych. Doprowadza to do zmian najsilniej wyrażonych w układzie oddechowym, trzustce i jelitach.
W mukowiscydozie niezwykle istotny jest sposób żywienia. Dieta powinna być bogatoenergetyczna i bogatobiałkowa. Chore dziecko powinno otrzymać przynajmniej 40-100% więcej kalorii, białka i witamin (szczególnie rozpuszczalnych w tłuszczach) niż jego zdrowi rówieśnicy.
Zobacz również:
- Czy geny mogą pomóc w oczyszczaniu obszaru mózgu odpowiedzialnego za Alzheimera?
- Na czym polegają testy genetyczne?
- Komórki macierzyste największą nadzieją medycyny XXI wieku, dlaczego?
- Pierwsze genetyczne zwiastuny depresji poporodowej
- Nanociała wielbłądów cudownym lekarstwem na najcięższe choroby?
- Zespół Marfana
- Mukowiscydoza - objawy i leczenie
- Hiperlipoproteinemie - czym są?
Badania diagnostyczne obejmują RTG klatki piersiowej, badania czynnościowe płuc i test potowy. Oznaczenie immunoreaklywnej trypsyny umożliwia wykrycie choroby zaraz po urodzeniu dziecka, zanim jeszcze wydzielanie potu ukształtuje się na normalnym poziomie.
Niektórym chorym przeszczepia się serce i płuca, ale wielu wciąż umiera wcześnie z powodu niewydolności oddechowej, chociaż dostępne obecnie metody leczenia pozwalają niektórym chorym dożyć w dobrym stanie wieku dorosłego. Ważne jest, aby rodzinom, w których występuje ta choroba, umożliwić uzyskanie porady genetycznej oraz zaproponować prenatalną diagnostykę choroby.