Szukaj

Nieżyt nosa

Podziel się
Komentarze7

Ostry zwykły nieżyt nosa, popularny katar jest chorobą wirusową. Przy katarze zmiany zapalne błony śluzowej ograniczają się zwykle do nosa, nosowej i ustnej części gardła.

Inne nazwy choroby: Katar;
Wirusy wywołujące ostry zwykły nieżyt nosa rozprzestrzeniają się najczęściej drogą kropelkową.Zapobieganie ostremu nieżytowi nosa polega głównie na unikaniu kontaktów z chorymi. Przed zarażeniem katarem nie chroni zażywanie witaminy C lub innych witamin, jak również unikanie przeciągów, lub przemoczenia.

Objawy zależą w znacznym stopniu od wirusa wywołującego chorobę i polegają przede wszystkim na kichaniu, drapaniu w nosie i gardle, pieczeniu spojówek oczu, a po pewnym czasie na pojawieniu się chrypki i kaszlu.


Najbardziej charakterystycznymi oznakami są: stopniowe zmniejszanie się drożności nosa – zatkanie – i wyciek płynnej treści z nosa. Początkowo jest to płyn jasny i dość rzadki, później wydzielina staje się coraz gęściejsza, przybierając zielonożółtą barwę.

Chorobowym zmianą miejscowym towarzyszą objawy ogólne: osłabienie, ból głowy i stan podgorączkowy.

Ostry niepowikłany nieżyt nosa trwa zazwyczaj od 5 do 7 dni.

Zaleca się łatwo strawną dietę i picie dużej ilości napojów. Przebywanie w ciepłych pomieszczeniach ale nie ze zbyt suchym powietrzem.

Pomoc lekarska na ogół nie jest potrzebna z wyjątkiem sytuacji, kiedy choroba trwa dłużej niż 10 dni lub pojawiają się objawy zaczynających się powikłań: wysoka temperatura, bóle mięśniowe, bóle głowy umiejscowione w okolicy czołowej lub podczołowej, bóle zlokalizowane w klatce piersiowej, kaszel, nasilająca się chrypka, kaszel, ból ucha.