Odma opłucnowa
Odma opłucnowa jest to obecność powietrza w jamie opłucnej. Zazwyczaj występuje jednostronnie. Może powstać np. na skutek pęknięcia podopłucnowych pęcherzy rozedmowych płuc w czasie silnego kaszlu, przebicia do jamy opłucnej ropnia "drenowanego" z drugiej strony do oskrzela, pęknięcia jamy gruźliczej lub w następstwie obrażeń pourazowych klatki piersiowej itd.
Przyczyną jest wydostanie się powietrza z pęcherzyków płucnych i nagromadzenie w przestrzeni między blaszkami opłucnej, która jest cienką błoną wyścielającą zewnętrzną powierzchnię płuc i wewnętrzną powierzchnię klatki piersiowej. W zaistniałej sytuacji uniemożliwione jest napełnianie się płuca powietrzem w czasie wdechu.
W szczególnej postaci odmy odmie wentylowej ilość powietrza uwięzionego w opłucnej wzrasta przy każdym oddechu, uniemożliwiając w końcu całkowicie rozprężanie się płuca przy wdechu.
Zobacz również:
Objawy
- nagły ból uciskający w klatce piersiowej, który wystąpił po silnym kaszlu, większym wysiłku fizycznym lub po urazie klatki piersiowej,
- zazwyczaj szybko narastająca duszność,
- przyspieszenie tętna,
- bladość powłok,
- poty,
- pogłębiające się ogólne osłabienie,
- często odczuwane są kłujące bóle w klatce piersiowej, w okolicy ramion lub w nadbrzuszu, niekiedy występuje kaszel bez odkrztuszania wydzieliny.
Ryzyko zachorowania
Jest znacznie zwiększone u osób chorujących na mukowiscydozę lub rozedmę płuc. Jeśli przyczyną uporczywie nawracającej odmy są duże pęcherze rozedmowe, celowe może się okazać ich operacyjne usunięcie.