Szukaj

Rozedma płuc

Podziel się
Komentarze0

Istotą rozedmy płuc jest przeważnie trwałe rozdęcie pęcherzyków płucnych, a często i drobnych oskrzelików z wtórną utratą elastyczności tych pęcherzyków, a w konsekwencji całych dużych partii płuc.

Rozedma płuc rozwija się powoli, dlatego też objawy ujawniają się z wolna. Narastają one stopniowo w ciągu miesięcy, a nawet lat, co powoduje, że nie spostrzega się ich wystarczająco wcześnie. Wydolność fizyczna organizmu zmniejsza się. Niekiedy duszność występuje nawet w spoczynku. Oddech staje się świszczący podobnie jak w astmie.

U niektórych chorych pojawia się kaszel podobny jak w przewlekłym zapaleniu oskrzeli występuje po przebudzeniu i połączony jest z odkrztuszaniem biało żółtego śluzu.

Przyczyny

Rozedma płuc jest zwykle następstwem przewlekłego zapalenia oskrzeli. Stanowi permanentnego podrażnienia oskrzeli w chorobie tej towarzyszy obrzęk ich błony śluzowej; wywierane na pęcherzyki płucne ciśnienie niszczy wiele z nich. Zmniejszenie liczby pęcherzyków powoduje zwiększenie rozmiarów pozostałych. To sprawia, że zmniejsza się powierzchnia dostępna dla procesu wymiany gazowej. Po pewnym czasie płuca stają się coraz bardziej sztywne, a serce zmuszone jest do pokonywania coraz większego wysiłku przy przepompowywaniu przez nie krwi. Wszystkie czynniki sprzyjające wystąpieniu przewlekłego zapalenia oskrzeli mogą więc w dalszym przebiegu prowadzić do powstania rozedmy płuc. Natomiast rzadko przyczyną rozedmy płuc jest astma.


Objawy

Pierwszym objawem rozedmy płuc może być stopniowo narastająca, zwłaszcza przy wysiłkach fizycznych, duszność, mimo braku przyczyn tej duszności w czynności narządu krążenia. Sam proces rozwoju rozedmy' i jego objawy mają charakter postępujący. Początkowo okresowa, niewielka zadyszka może przejść w duszność stałą, coraz bardziej się nasilającą i upośledzającą sprawność ruchową i zawodową organizmu.

Wszelkie zakażenia i nieżyty oskrzeli, którym palenie tytoniu tak bardzo sprzyja, oraz współistniejące rozstrzenie oskrzeli nasilają objawy rozedmy płuc.

Zapobieganie

Ważne znaczenie ma maksymalnie wczesne likwidowanie omówionych wyżej czynników mogących perspektywicznie przyspieszać jej rozwój.

Ryzyko zachorowania

Jest znacznie zwiększone u osób chorujących na przewlekłe zapalenie oskrzeli. Powietrze skażone substancjami szkodliwymi nie tylko przyczynia się do samego powstania rozedmy, lecz także wpływa na jej postęp.