Zatrucie benzyną
Zatrucie benzyną jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Wypicie nawet niewielkiej ilości tej substancji może doprowadzić do śmierci. Zatrucia benzyną są zazwyczaj przypadkowe.
Benzyna jest to bezbarwna ciecz o bardzo charakterystycznym zapachu. Obecnie stosowana jest głównie jako materiał pędny silników spalinowych oraz rozpuszczalnik.
Najmocniej trującym składnikiem jest czteroetylek ołowiu, dlatego obecnie sprzedawane są już jedynie benzyny bezołowiowe, nie zawierające tego składnika. Toksyczność benzyny zależy także od zawartości benzenu i jego pochodnych.
Benzyna wchłania się przez skórę, przewód pokarmowy oraz drogi oddechowe. Nie wolno bagatelizować takiego zatrucia, gdyż może ono doprowadzić do nieodwracalnych zmian, które nie muszą być widoczne od razu, lecz mogą mieć wpływ na dalsze życie. W przypadku, gdy dana osoba ulega powolnemu, ale stałemu zatruciu benzyną rozwija się u niego anemia, spowodowana uszkodzeniem przez benzynę szpiku kostnego.
Zobacz również:
Typowe objawy zatrucia:
- nudności i wymioty
- zawroty głowy
- zaburzenia równowagi
- zamroczenie
- senność
- drgawki
- utrata przytomności
- podrażnione spojówki i błony śluzowe
- duszność i sinica
- spadek temperatury ciała
- w przypadku długotrwałego skażenia skóry mogą powstać pęcherze oraz trudne do leczenia owrzodzenia
Niezwykle groźne jest zachłyśnięcie się benzyną. Występuje ono zwłaszcza podczas wymiotów u małych dzieci. Może wtedy dojść do toksycznego obrzęku płuc lub chemicznego zapalenia płuc.
Benzyna wydala jest z organizmu przez skórę, oddychanie oraz drogi moczowe. Skrajne przypadki wymagają płukania żołądka.
Pierwsza pomoc polega na wyprowadzeniu chorego na świeże powietrze. Skażoną skórę należy obficie obmyć wodą z mydłem. Jeżeli doszło do zatrucia drogą pokarmową nie wolno wywoływać wymiotów, gdyż spowodują szybsze dostawanie się benzyny do krwi, która szybciej dostarczy ją do mózgu. Nie należy podawać mleka ani tłuszczów, gdyż mogą one zwiększyć wchłanianie benzyny z przewodu pokarmowego. Konieczne jest jak najszybsze wezwanie lekarza.