Zatrucie nikotyną
Jednym z największych problemów współczesnego człowieka jest jego coraz częstsze sięganie po używki, wśród których znaczące miejsce zajmują papierosy, zawierające bardzo szkodliwe substancje. Trzy najbardziej szkodliwe składniki papierosa to: nikotyna, tlenek węgla i smoły tytoniowe.
Czym jest nikotyna?
Nikotyna jest trucizną, która działa bardzo szkodliwie na układ nerwowy, układ krążenia i pokarmowy, a także obniża odporność ustroju. Bardzo czułe na trujące działanie nikotyny są młode komórki, będące w okresie rozwoju. Szczególnie szybko ulegają uszkodzeniu komórki i włókienka nerwowe, a także drobne naczynia krwionośne i mięsień sercowy.
Nikotyna to rodzaj trucizny wywołujący tzw. głód tytoniowy. Jest to trujący alkaloid, czego dowodzi fakt, że 1 kropla (60mg) czystej nikotyny powoduje zgon człowieka w ciągu 10 minut. Jeden papieros zawiera przeciętnie 3 mg nikotyny, która może u początkujących palaczy doprowadzić do ostrego zatrucia.
Zobacz również:
Kiedy następuje zatrucie?
Ostre zatrucie nikotyną występuje na skutek użycia tej substancji w celach samobójczych, nadużywania jej jako używki, a także podczas nieprzemyślanego stosowania środków owadobójczych, w których składzie znajduje się ten alkaloid.
Jak objawia się zatrucie nikotyną?
Do najbardziej znanych objawów ostrego zatrucia nikotyną należą:
- poty,
- ślinienie,
- wymioty,
- biegunka.
Większa dawka trucizny może spowodować śmierć na skutek porażenia ośrodka oddechowego w mózgu.
Ważnym faktem jest to, że u młodzieży palącej papierosy przez dłuższy czas, a także u dorosłych, nałogowych palaczy mogą wystąpić objawy przewlekłego zatrucia nikotyną. Można wówczas zaobserwować:
- nadmierną potliwość,
- pobudliwość nerwową,
- drżenie rąk,
- przyspieszenie tętna,
- zaburzenia czynności przewodu pokarmowego,
- bezsenność.
Najlepszym sposobem jest próba odzwyczajenia się od palenia tytoniu, co jest możliwe u młodych palaczy. Ważne jest by mieć świadomość, że papierosy szkodzą zdrowiu i życiu.
Komentarze do: Zatrucie nikotyną