Szukaj

Zatrucie nikotyną w e-papierosie

Podziel się
Komentarze0

Coraz popularniejsze na naszym rynku stają się tak zwane e-papierosy. Mają one być doskonałą alternatywa dla zwykłych papierosów, ponieważ są od nich mniej szkodliwe, sumarycznie tańsze, a przy tym zapewniają podobne doznania, zaspokajając głód nikotynowy. Czy jednak jest tak na pewno?

Inne nazwy choroby: Zatrucie e-papierosem;


E-papieros działa na zasadzie inhalacji. Atomizer, czyli serce papierosa podgrzewa substancję aromatyczną, znajdująca się w tzw. kartridżu. Substancje te, zwane liquidami, mogą mieć różny aromat i smak, a przez to różny skład. I tu jest właśnie pies pogrzebany, ponieważ pośród aromatów ziołowych i owocowych są liquidy które zawierają nikotynę w różnych ilościach.

Oczywiście ilość nikotyny jest dużo mniejsza, niż w zwykłym papierosie. Sam e-papieros również nie jest szkodliwy. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet niewielka ilość nikotyny może doprowadzić do zatrucia.

Objawy zatrucia

Nikotyna jest bardzo silną trucizną – 60 mg jest dawką śmiertelną dla dorosłego człowieka. Jest bardziej toksyczna, niż arszenik, czy cyjanek potasu. Zwykły kartridż do e-papierosa zawiera 6-34 mg/ml nikotyny – jest to w największym stężeniu nawet połowa śmiertelnej dawki. A należy pamiętać, że znacznie mniej wystarczy do zatrucia.


Do organizmu nikotyna może się dostać na trzy sposoby: poprzez drogi oddechowe, poprzez błony śluzowe oraz przez skórę. Wchłanianie jest bardzo szybkie – wystarczy kilka sekund, żeby nikotyna zaczęła działać. Objawy zatrucia to:

  • zmęczenie
  • myślotok
  • wymioty
  • biegunka
  • halucynacje
  • utrata przytomności
  • w skrajnych przypadkach zgon

Pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc polega przede wszystkim na odcięciu się od źródła zatrucia – przede wszystkim odstawienie papierosa. Jeżeli nikotyna dostałą się na skórę, należy to miejsce jak najszybciej przemyć mydłem. Domowym sposobem na zatrucie jest wypicie mocnej herbaty, jednak każdy przypadek należy traktować bardzo poważnie i najlepiej jest jak najszybciej wezwać lekarza.

Środki ostrożności

Należy zaznaczyć, że nawet mimo minimalnego ryzyka zatrucia nikotyną, e-papierosy są wciąż dużo mniej szkodliwe, zarówno dla palącego, jak i dla otoczenia. Jednak w przypadku przechowywania i używania liquidów z nikotyną należy zachować szczególne środki ostrożności:

  • przechowywać z dala od dzieci i zwierząt (wkłady mają przyjemny zapach i smak, więc mogą zostać zjedzone, lub w inny sposób wchłonięte)
  • w przypadku uzupełniania kartridży robić to powoli, spokojnie i warunkach zapewniających pełne bezpieczeństwo. Należy też zwrócić szczególną uwagę na to, żeby nikotyna nie dostała się na skórę.