Zawał płuca
Przyczyną choroby są zakrzepy tworzące się w żyłach dolnej połowy ciała. Zakrzep pojedynczy lub mnogie fragmenty mogą zostać przeniesione z prądem krwi do płuc, gdzie częściowo lub całkowicie zaczopowują pojedyncze lub jednocześnie kilka naczyń płucnych. Bardzo rzadko dochodzi do rozwoju zawału płuca - w takim przypadku odcięciu ulega dopływ krwi do wydzielonego obszaru płuca, co powoduje powstanie martwicy w tym miejscu.
Objawy:
- nagły, silny ból w klatce piersiowej,
- sinica,
- duszność,
- przyspieszenie oraz spłycenie oddechu.
Zobacz również:
Nasilenie i burzliwość opisanych objawów zależą od rozległości zawału. W powikłanym przebiegu może dojść do powstania płynu wysiękowego w jamie opłucnej, do procesu zapalnego w części płuca objętej zawałem, a nawet do martwicy i powstania ropnia.
Ryzyko zachorowania wzrasta:
- We wszystkich schorzeniach i okolicznościach sprzyjających powstawaniu zakrzepów w żyłach, takich jak: długotrwałe unieruchomienie w łóżku, zapalenie żył (-+ s. 312), niektóre choroby nowotworowe.
- W przebiegu ciąży oraz u kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne („pigułkę").
- U osób z nadwagą.
- U osób cierpiących na przewlekłe choroby serca lub płuc.
- U osób pozostawionych bez leczenia, u których już uprzednio wystąpił zator tętnicy płucnej.
Nagłe wystąpienie duszności i przyspieszenie oddychania połączone z uczuciem dużego lęku. Niekiedy dołącza się tępy ból za mostkiem, czasem kaszel lub gorączka. Opisane dolegliwości nie są jednak typowe tylko dla zatoru tętnicy płucnej i mogą wystąpić również w wielu innych schorzeniach.