Bruzdogłowiec szeroki
Bruzdogłowiec szeroki to tasiemiec, pasożyt jelita cienkiego, należący do płazińców, czyli robaków płaskich. Jest największy spośród wszystkich tasiemców - starsze osobniki mogą mieć nawet 20 m długości. Ma charakterystyczną główkę z podłużnymi bruzdami czepnymi po bokach, szyjkę i 4 tysiące członów. W Polsce tasiemiec ten jest dość rzadki.
Zobacz również:
- Jakie preparaty farmaceutyczne mogą być pomocne w zimowej depresji?
- Kary i nagrody w życiu przedszkolaka
- Cesarskie cięcie vs. poród naturalny!
- Porady dla seniora, jak dbać o higienię jamy ustnej?
- Przysmaki z owoców i warzyw na zimowe przyjęcie
- Podstawowe prawa pacjenta
- Kolagen - pancerz przeciwsłoneczny
- Porady eksperckie - implanty
Zarażenie bruzdogłowcem szerokim, oprócz objawów typowych dla zarażeń wszystkimi tasiemcami, takich jak np. ogólne osłabienie, ból brzucha, brak apetytu i utrata wagi, a czasami nadwaga, nudności i biegunka, pokrzywka, wysypki i alergie, kolka, niedrożność przewodu pokarmowego oraz niedrożność dróg żółciowych, powoduje także przez toksyczne działanie bruzdogłowca charakterystyczną niedokrwistość, podobną do anemii złośliwej spowodowanej niedoborem witaminy B12.
Człowiek zaraża się tym tasiemcem przez zjedzenie niedogotowanej, niedosmażonej, niedowędzonej, surowej ryby, w której są zagnieżdżone jego larwy. Żywe larwy przyczepiają się po połknięciu do błony śluzowej jelita i zaczynają dalszy rozwój: podczas 6 tygodni przekształcają się w dojrzałe postaci pasożyta, które wytwarzają nawet kilkaset tysięcy jaj dziennie.
Rozpoznanie. Badanie kału na obecność charakterystycznych jaj i członów.
Leczenie wyłącznie u lekarza. Podawanie prazykwantelu lub niklozamidu.