Szukaj

Choroba Leśniowskiego i Crohna

Podziel się
Komentarze1

Choroba Leśniowskiego i Crohna jest przewlekłym, dokuczliwym stanem zapalnym, rozwijającym się z nieznanej przyczyny na granicy jelita cienkiego z jelitem grubym i bywa też nazywana zapaleniem końcowego odcinka jelita cienkiego.

Charakterystyczną cechą tej choroby jest przewlekły przebieg z okresami zaostrzeń i złagodzenia objawów oraz naciek zapalno-wytwórczy, obejmujący całą grubość ściany jelita w danym miejscu.
  • Często powierzchnia błony śluzowej ulega owrzodzeniu.
  • Tworzą się nieswoiste guzowate masy ziarnicze.
  • Proces chorobowy daje odczyny zapalne na zewnątrz jelita, doprowadzając do tworzenia się zrostów i różnych tworów guzowatych, powodujących zwężenia jelita i trudności w przechodzeniu treści jelitowej.
Przyczyny

Niewyjaśnione są przyczyny wywołujące chorobę Leśniowskie­go-Crohna, jak również powody częstego występowania w niektórych rodzinach oraz zwiększonej zachorowalności w okresie ostatnich dziesięcioleci. Przyjmuje się, że choroba może mieć związek ze stresem spowodowanym czynnikami psychicznymi i społecznymi. Skłonność do alergii i dieta o dużej zawartości cukru sprzyjają występowaniu choroby Leśniowskiego-Crohna. Niejasny jest jak dotąd ewentualny udział bakterii w powstawaniu choroby Leśniowskiego-Crohna.


Objawy

Należy przede wszystkim wymienić silne bóle w środkowej lub dolnej części brzucha (zwykle skurczowe). Towarzyszą im zazwyczaj nawracająca biegunka z oddawaniem półpłynnych stolców, zawierających dość często domieszkę śluzu, a niekiedy krwi, wzdęcia brzucha, postępujące wychudzenie, narastająca niedokrwistość, brak apetytu i stany gorączkowe.

Ryzyko zachorowania

Choroba rozpoczyna się zwykle u młodych osób dorosłych i występuje z jednakową częstością u kobiet i u mężczyzn. Jest chorobą stosunkowo rzadko występującą w Polsce, spotykaną zwykle u ludzi w młodym wieku.