Owsiki
Owsik to bardzo powszechny pasożyt, zwłaszcza wśród dzieci (żłobki, przedszkola, domy dziecka). Wywołują chorobę nazywaną owsicą. Choroba może przebiegać bez objawów. Owsiki pasożytują w jelicie grubym, wyrostku robaczkowym oraz końcowym odcinku jelita cienkiego (bezpośrednio przed przejściem jelita cienkiego w jelito grube). Często się zdarza, że dorosłe owsiki wydostają się na zewnątrz wraz z kałem. Można je wtedy zaobserwować: są to małe, poruszające się, obłe biało-szare robaki.
Zobacz również:
Objawy owsicy: świąd spowodowany przez pełzające w okolicach odbytu samice, drapanie i drażnienie tej okolicy, stany zapalne skóry okolic odbytu, u kobiet i dziewczynek zapalenie pochwy i sromu. Samice pełzają po skórze zwykle nocą, wyołując w ten sposób bezsenność i skłonność do płaczu, rozdrażnienie, apatię, przygnębienie, w przypadku dzieci zahamowanie rozwoju umysłowego. Wszystkie objawy zależą od stopnia inwazji i wrażliwości zarażonej osoby.
Zarażenie. Człowiek się zaraża drogą doustną, dotykając rękami okolicy odbytu, sromu lub bielizny osobistej. W ten sposób zbiera na dłonie jajeczka. Jajeczka owsików mogą zakażać nawet przez miesiąc w temperaturze pokojowej. Z powodu zaniedbania higieny (szczególnie higieny osobistej), niedokładnego mycia rąk przed jedzeniem, zaniedbania mycia rannego po przebudzeniu, nie mycia rąk po skorzystaniu z ubikacji, nie mycia warzyw i owoców, jajeczka, które są już na rękach są przenoszone do ust i połknięte. W ten sposób powstają nowe osobniki.
Rozpoznanie. Opiera się na stwierdzeniu ruchliwych zazwyczaj osobników dojrzałych na skórze w okolicy odbytu, na świeżym kale albo na mikroskopowym wykryciu jaj owsików w wymazie z odbytu, przedniej części pochwy lub skóry tej okolicy itp.