Pełzakowica
Pełzakowica jest chorobą wywołaną przez jednokomórkowego pasożyta, zwanego pełzakiem okrężnicy, który zazwyczaj przebywa u człowieka w jelicie grubym. Pełzak okrężnicy żywi się czerwonymi płytkami krwi i komórkami gospodarza oraz m.in. bakteriami i grzybami, które znajduje w treści przewodu pokarmowego. Pasożyt żyje zazwyczaj w świetle jelita grubego, opanowuje przestrzenie międzykomórkowe ścian jelita, ale czasami wędruje też do innych narządów, np. do wątroby, gdzie wywołuje ropnie niebezpieczne dla zdrowia.
Inne nazwy choroby: Czerwonka pełzakowa;
Zobacz również:
w przestrzenie podnabłonkowe i śródmięśniowe i wchłaniając krwinki czerwone uszkadzają naczynia włosowate. Zaczynają tworzyć się owrzodzenia i ropnie, pojawiają się krwotoki z przewodu pokarmowego, możliwe jest zakażenie bakteryjne. Pasożyty mogą także docierać krążeniem wrotnym do wątroby, wywołując tam ropnie, albo przez żyłę główną dolną, prawy przedsionek i komorę prawą do płuc, tworząc ropnie płuc.
Wyróżniamy postać jelitową, jelitowo-wątrobową oraz jelitowo-wątrobowo-płucną pełzakowicy, w zależności od tego, gdzie się umiejscowiły pasożyty.
Objawy
Zależą od stopnia inwazji, zjadliwości i umiejscowienia pełzaków oraz od wtórnych zarażeń.
Zmianom miejscowym spowodowanym przez pasożyty towarzyszą inne objawy: bóle, wzdęcia, kaszel, plwocina z ropą, szybko postępujące osłabienie, odwodnienie, niedokrwistość, mdłości, bóle głowy, rozlana bolesność brzucha (szczególnie wzdłuż jelita grubego), przetoki około odbytu, bolesne parcie na stolec, powiększenie wątroby, bóle wątrobowe, stany podgorączkowe lub gorączka, dreszcze i wysypki alergiczne.
Komentarze do: Pełzakowica