Przewlekłe zapalenie trzustki
Przewlekłe zapalnie trzustki jest chorobą, w której dochodzi do włóknienia jej miąższu. Jest wynikiem nieodpowiedniego trybu życia, a w większości przypadków nadużywania alkoholu, który jest przyczyną niedrożności przewodów żółciowych. Choroba prowadzi do nieodwracalnych zmian w trzustce, dlatego trzeba chronić ten narząd przed złymi nawykami i używkami.
Trzustka jest bardzo ważnym organem dla naszego organizmu. Odpowiedzialna jest za produkcję insuliny, czyli utrzymania odpowiedniego poziomu cukru we krwi, a także wydziela enzymy trawienne.
Przyczyny przewlekłego zapalania trzustki
Choroba prowadzi do złego funkcjonowania tego narządu, co w konsekwencji rodzi problemy z trawieniem i prowadzi do cukrzycy. Nie tylko alkohol jest przyczyną tego schorzenia. Połączenie go z innymi czynnikami jest o wiele groźniejsze dla trzustki. Te inne przyczyny to np. wady genetyczne. Sam alkohol jest przyczyną rozwoju choroby tylko u 10% ludzi go nadużywających. Palenie papierosów również źle wpływa na pracę trzustki.
Istotne jest także to, co jemy; tłuste dania mają swój udział w procesie niszczenia omawianego narządu. Przewlekłe zapalenie trzustki może być spowodowane zwężeniem przewodu trzustkowego przez nowotwór lub wadami w jej budowie. Są to jednak bardzo rzadkie przyczyny.
Do rozwoju tej choroby przyczyniają się także powracające ostre zapalenia trzustki, u niektórych pacjentów choroby te są trudne do rozróżnienia. W początkowej fazie choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Dalsze fazy rozwoju to większa wykrywalność.
Objawy przewlekłego zapalania trzustki
Przewlekłe zapalenie trzustki najczęściej objawia się mocnymi bólami brzucha. Pojawia się on po zjedzeniu tłustego i obfitego posiłku oraz wypiciu dużej dawki alkoholu. Może trwać kilka godzin, a nawet kilka dni. Jest bardzo uciążliwy, najczęściej występuje w śródbrzuszu i promieniuje do pleców. Zdarzają się przypadki, że ból pojawia się kilka lat przed rozpoznaniem choroby.
Zobacz również:
Kolejnym objawem jest utrata masy ciała. Chory nie chce przyjmować posiłku, ponieważ jest to główną przyczyną bólu. Doprowadza to również do osłabienia organizmu.
Pojawiają się również kłopoty z trawieniem. Brak enzymów trawiennych, które są produkowane przez trzustkę, powoduje niedokładne trawienie pokarmu, a to jest przyczyną biegunki tłuszczowej. Chory ma także wzdęcia i nudności.
W zaawansowanej fazie choroby pojawia się cukrzyca. Jest ona wynikiem niewydolności wewnątrzwydzielniczej funkcji trzustki, która odpowiada za regulację poziomu cukru we krwi. Cukrzyca występuje, gdy zniszczenie narządu sięga ok. 90% .
Przy PZT może także wystąpić żółtaczka. Pojawia się przy ucisku na część przewodu żółciowego, który znajduje się wewnątrz trzustki.
Leczenie przewlekłego zapalania trzustki
Punktem wyjścia w leczeniu jest odstawienie alkoholu i zmiana diety. Jest to z jednej strony krok oczywisty, zaś z drugiej bardzo trudny w realizacji. W krótkim czasie trzeba zmienić wieloletnie przyzwyczajenia i wygrać z nałogiem.
Spożywane posiłki powinny zawierać mniej tłuszczu i być przyjmowane w mniejszych porcjach. Sposób ich przyrządzania ma także ogromne znaczenie w leczeniu. Posiłki nie powinny być smażone, a zalecaną metodą ich obróbki jest pieczenie w foli czy gotowanie na parze. Trzeba również przyjmować witaminy rozpuszczające się w tłuszczach- A, D, E, K, antyutleniacze- witamina C, E, selen i karoten, kwas foliowy i witaminy z grupy B.
Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki polega na niwelowaniu objawów i walce z bólem, która polega na przyjmowaniu leków przeciwbólowych. Zaleca się także stosowanie preparatów enzymów trzustkowych. Trzustka dzięki temu nie musi ich sama produkować i nie wywołuje bólu.
Jeżeli metody te nie są skuteczne, to proponuje się metody endoskopowe, radiologiczne lub chirurgiczne. Powikłania do jakich może dojść w czasie rozwoju choroby to: zatkanie przewodów trzustkowych, ropnie, zapalenie otrzewnej, krwawienie do przewodu pokarmowego czy żółtaczka.
Zmaganie się z chorobą może trwać całe życie. Wszystko zależy od indywidualnych cech pacjenta, jego genów i trybu życia. 70 % chorych żyje z PZT 10 lat, a 45% przeżywa 20 lat. Jedyną metoda na prawidłowe funkcjonowanie trzustki przez wiele lat jest właściwa dieta oraz ograniczenie alkoholu i papierosów.
Komentarze do: Przewlekłe zapalenie trzustki