Szukaj

Rak żołądka

Podziel się
Komentarze5

Rak żołądka należy do najczęstszych i najgroźniejszych nowotworów złośliwych. Dotyczy częściej mężczyzn niż kobiet, zwykle po 40 roku życia, i to dość często na podłożu istniejącej od dawna choroby wrzodowej żołądka. Duża częstość występowania raka żołądka wskazuje na wielkie społeczne znaczenie tej choroby. U wielu ludzi choroba rozwija się przez dłuższy czas niepostrzeżenie, nieomal bez objawów.

Przyczyny powstawania raka żołądka nie zostały do końca wyjaśnione. Pewne jest, że ryzyko zachorowania na raka żołądka zwiększa palenie tytoniu i spożywanie alkoholu. Nitrozoaminy (zawarte np. w wędzonych produktach spożywczych) i substancje toksyczne, które powstają przy przypalaniu tłuszczów (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne) mogą wywoływać raka żołądka. Do czynników potencjalnie wywołujących raka należą także substancje toksyczne (aflatoksyny) wytwarzane przez pleśnie występujące na zepsutych produktach spożywczych. Prawdopodobnie współdziałają także bakterie Helicobaderpylori.


Wczesne objawy sprowadzają się zazwyczaj do braku łaknienia i niewielkiej niestrawności (odbijania i uczucia pełności). Towarzyszy temu niejednokrotnie ogólne osłabienie, złe samopoczucie i utrata masy ciała, często (jak to się popularnie mówi) chory źle wygląda. Wszelkie "dolegliwości żołądkowe" przedłużające się ponad 3 tygodnie u osób po 40 roku życia, które nie miały dotychczas kłopotów gastrycznych, muszą mieć ustaloną jednoznacznie przyczynę. Szansę całkowitego wyleczenia raka żołądka daje jedynie leczenie chirurgiczne.