Tasiemiec uzbrojony
Tasiemiec uzbrojony to najgroźniejszy spośród wszystkich tasiemców pasożytujacych w organizmie człowieka. Jedynym żywicielem ostatecznym tasiemca uzbrojonego są ludzie, natomiast żywicielem pośrednim jest świnia i dzik. W ich mięśniach larwy tasiemca bytują w postaci wągrów, gdzie mogą przetrwać nawet kilka lat. Najchętniej zagnieżdżają się one w przeponie Zwierzęta te zarażają się zjadając jajeczka z nie zabezpieczonych ustępów. Czasami żywicielem pośrednim tasiemca uzbrojonego może być także człowiek, ale są to rzadkie sytuacje - kiedy jajeczka przedostaną się do żołądka np. w efekcie ruchów wstecznych przewodu pokarmowego podczas wymiotowania. Wtedy sok żołądkowy rozpuszcza osłonki jajeczek.
Człowiek zaraża się tasiemcem uzbrojonym jedząc niedogotowane i surowego mięso świni lub dzika, z wągrami zawierającymi żywe larwy tasiemca. Larwy te uwalniają się w przewodzie pokarmowym. Do zarażenia może dojść również przez spożycie warzyw, owoców lub innej żywności, na krórej są jajeczka tasiemca.
Zobacz również:
Zarażenie tym pasożytem jest wyjątkowo groźne dla zdrowia człowieka, ponieważ larwy wydostają się w żołądku z jaj i przebijają się przez jego błonę śluzową do naczyń krwionośnych, a następnie wraz z krwią docierają do mózgu, gałek ocznych, wątroby, płuc i mięśni.
Objawy
Objawy zarażenia tasiemcem uzbrojonym zależą od lokalizacji wągrów. W przypadku wągrzycy mózgu są to uporczywe bóle głowy, padaczka i inne objawy przypominające objawy guza mózgu. W przypadku zagnieżdżenia się wągra w gałce ocznej pojawiają się np. zaburzenia wzroku, zniekształcenie oka, hipereozynofilia.
Rozpoznanie badania bioptyczne, radiologiczne i scyntygraficzne.
Leczenie, przymusowe, wyłącznie u lekarza. Metody pozbycia się pasożyta zależą od tego, gdzie zagnieździły się wągry. Pasożyty w jelitach likwiduje się za pomocą odpowiednich leków. W innych przypadkach stosuje się leczenie chirurgiczne, a nawet energię promienistą.