Szukaj

Uwięźnięcie przepukliny

Podziel się
Komentarze0

O uwięźnięciu przepukliny mówimy w przypadku zaciśnięcia zawartości worka przepuklinowego (najczęściej jelita), które zachodzi w obrębie pierścienia przepuklinowego. Pętla jelita, która weszła wewnątrz worka przepuklinowego, nie może się z niego sama uwolnić. Takie zaciśnięcie prowadzi do zaburzeń w przechodzeniu treści jelitowej oraz do zaburzeń ukrwienia jelita, a w efekcie do martwicy jego ścian. Uwięźnięcie przepukliny jest jedną z postaci niedrożności jelit. Takie uwięźnięcie może się zdarzyć przy natężeniu tzw. tłoczni brzusznej, np. pod wpływem kaszlu, przy wzmożonym wysiłku fizycznym, przy podnoszeniu ciężarów.

Rozpoznanie uwięźnięcia przepukliny jest proste. Wystąpienie gwałtownych bólów brzucha i napięcie guza przepuklinowego, w miejscu, gdzie do tej pory była znikająca i pojawiająca się naprzemiennie przepuklina, każe podejrzewać uwięźnięcie przepukliny. Z czasem (mniej więcej po 2 godzinach, a czasami od razu) pojawiają się nudności i wymioty, wzdęcia, zatrzymanie gazów i stolca. Objawy są więc podobne do ostrej mechanicznej niedrożności jelit. Uwięźnięcie przepukliny jest więc bardzo niebezpieczne i wymaga natychmiastowej opercji.


Choremu można czasem pomóc kładąc go na wznak, pod miednicę podkładając mu poduszkę i podkurczając mu nogi. W ten sposób rozluźniają się mięśnie brzucha i pierścienia przepuklinowego, co może doprowadzić do samoistnego odprowadzenia przepukliny. Samoistne odprowadzenie przepukliny u dzieci może nastąpić także w ciepłej kąpieli. Jeśli jednak to nie nastąpi, należy chorego jak najszybciej odwieźć do szpitala.



Komentarze do: Uwięźnięcie przepukliny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz