Zatrucie egzogenne
Postęp cywilizacyjny oraz współczesny sposób funkcjonowania człowieka przynoszą ze sobą nie tylko rozwój nowoczesnych technologii, produktów przemysłowych oraz polepszaniem się standardu życia, ale także sprawiają, iż jesteśmy bardziej narażeni oraz podatni na różnego rodzaju zatrucia.
Do „tradycyjnych” przyczyn zatruć, takich jak zakażony pokarm, trujące rośliny czy ukąszenia owadów, dochodzą coraz to nowsze substancje charakteryzujące się szkodliwym oddziaływaniem na ludzki organizm, a z którymi zetknąć się możemy w życiu codziennym.
Substancje toksyczne, które przedostają się do organizmu człowieka z zewnątrz powodują tzw. zatrucia egzogenne (zewnątrzpochodne). Kanałami wnikania szkodliwych toksyn, w zależności od rodzaju środka oraz przyczyn zatrucia, mogą być:
- drogi oddechowe,
- układ pokarmowy,
- skóra.
- detergenty,
- leki,
- etanol,
- rozpuszczalniki organiczne (np. aceton),
- środki owadobójcze,
- majaczenie
- halucynacje,
- strach,
- psychozy.
Zobacz również:
Potencjalnym zagrożeniem są również instalacje gazowe, które w wyniku wadliwego funkcjonowania mogą doprowadzić do ulatniania się szkodliwych gazów, a w konsekwencji do niebezpiecznego zatrucia tlenkiem węgla.
Do zatruć związanych z postępem cywilizacyjnym można również zaliczyć tzw. zatrucia zawodowe, czyli te, na które narażeni jesteśmy na stanowisku pracy, stykając się z trującymi substancjami. Do takich zaliczyć można m.in.:
- leki,
- substancje chemiczne,
- substancje biologiczne.
Z pracą ściśle wiąże się także współczesny tryb życia, który jest jej w dużej mierze podporządkowany. Narzucając sobie wysokie tempo kosztem zdrowia niejednokrotnie doprowadzamy do osłabienia organizmu i jego systemu odpornościowego, a także do licznych schorzeń i dolegliwości. Sięgamy wówczas po leki, które początkowo mają być tylko doraźnym sposobem na pozbycie się bólu czy bezsenności.
Słaba kondycja fizyczna oraz psychiczna, a także inne czynniki wpływające niekorzystnie na ludzki organizm, prowadzić mogą do depresji, a odskocznią od przytłaczającej rzeczywistości stają się często używki. W skrajnych, lecz wcale nierzadkich, przypadkach do zatruć dochodzi w wyniku prób samobójczych. Najczęściej nadużywanymi substancjami są:
- leki nasenne,
- leki uspokajające,
- leki przeciwbólowe,
- opioidy,
- środki pobudzające ośrodkowy układ nerwowy,
- alkohol.
- nieuwagę,
- lekkomyślność,
- nie przestrzeganie zasad higieny,
- nie przestrzeganie zasad przechowywania produktów spożywczych.
- spożyciem trujących grzybów (muchomor sromotnikowy),
- spożyciem roślin (np. lulek czarny, cis pospolity),
- jadem kiełbasianym,
- pałeczkami Salmonelli,
- gronkowcami
- ukąszeniami owadów
- pogryzieniami przez zwierzęta.
Nie wszystkim zatruciom można zapobiegać, jednak znacznej ich części można uniknąć, a w razie wystąpienia, skutecznie zwalczyć.
Komentarze do: Zatrucie egzogenne