Zatrucie glikolem etylenowym
Zatrucia glikolem etylenowym należą do rzadkości i są zazwyczaj przypadkowe. Występują zazwyczaj u osób przewlekle nadużywających alkoholu, spożywających glikol zamiast alkoholu spożywczego. Czasem zdarzają się także zatrucia samobójcze.
Glikol etylenowy stosowany jest jako rozpuszczalnik oraz składnik płynów nie zamarzających do chłodnic samochodowych, płynów hamulcowych oraz niektórych kosmetyków. Występuje w postaci bezbarwnej i oleistej cieczy o słodkawym smaku, dobrze miesza się z wodą i rozpuszczalnikami organicznymi.
Do zatrucia dochodzi przeważnie drogą doustną, gdyż glikol jest mało lotny i nie wchłania się przez skórę.
Glikol w organizmie poprzez dehydrogenezę alkoholową ulega metabolizowaniu. Powstaje bardzo szkodliwy aldehyd glikolowy, kwas glikolowy i szczawiowy. W moczu osób zatrutych stwierdza się także obecność formaldehydu, świadczącego o przemianie glikolu do kwasu mrówkowego.
Zobacz również:
- Zespół przewlekłego zmęczenia – objawy, przyczyny, leczenie
- Produkty light - czy są zdrowe?
- Trudnośći z oddawaniem moczu po porodzie
- Jak się odżywiać, aby uniknąć raka?
- Naturalne metody leczenia infekcji dróg rodnych
- Bilans dwulatka okiem lekarza
- Zakażenia meningokokowe u dzieci
- Czym jest opryszczkowe zapalenie jamy ustnej?
Początkowe objawy zatrucia glikolem:
- zawroty i bóle głowy
- zaburzenia równowagi
- zamroczenie
- bóle brzucha
- wymioty
- niekiedy biegunka
- zaburzenia oddychania (oddech kwasiczy)
- przyspieszone tętno
- drgawki
- spadek diurezy, aż do całkowitego bezmoczu
- spadek ciśnienia tętniczego
Rozpoznanie zatrucia stawiane jest na podstawie badania zawartości glikolu etylenowego we krwi lub moczu. Przeprowadza się szerokie badania krwi w celu określenia uszkodzeń narządów, w szczególności nerek.
Pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc polega na natychmiastowym wywołaniu wymiotów oraz podaniu węgla leczniczego w roztworze wodnym. W przypadku, gdy od spożycia nie minęło 30 minut, należy wykonać płukanie żołądka. Stosowane są te same odtrutki, co w przypadku zatrucia metanolem, czyli etanol i fomepizol. U wielu pacjentów niezbędna jest hemodializa.
Komentarze do: Zatrucie glikolem etylenowym