Zatrucie herbatą
Wiele osób ogranicza spożycie kawy w ciągu dnia ze względu na szkodliwy wpływ kofeiny, zwiększając przy tym ilość wypijanych filiżanek herbaty. Niewielu z nas ma jednak świadomość, iż herbata podobnie jak kawa – w nadmiarze może przysporzyć szkód organizmowi.
Szkodliwa teina
Herbata w swoim składzie zawiera teinę, która wykazuje podobne działanie do kofeiny. Tak naprawdę można powiedzieć, iż kofeina ukrywa się pod postacią teiny – związki te są bowiem tak bardzo do siebie podobne. Najbardziej zaskakujący jest fakt, iż to właśnie w herbacie jest prawie dwukrotnie więcej tego składnika, niż w jakże popularnej kawie. Jak to możliwe? Otóż to w liściach herbaty jest największe siedlisko kofeiny, w przeciwieństwie do ziaren kawy. Mimo to spożycie herbaty jest mniej szkodliwe ze względu na ilość surowców wykorzystywanych do sporządzenia napoju, co nie oznacza oczywiście, iż nie może on zaszkodzić a nawet spowodować zatrucia.
Pierwsze symptomy przedawkowania
Do podstawowych symptomów, które informują o zbyt dużej ilości wypitego „trunku” należą w pierwszej kolejności nudności, które nasilają się , gdy pusty żołądek domagając się pożywienia, otrzymuje kolejną filiżankę herbaty. Często przedawkowanie herbaty powoduje odwodnienie organizmu, a co za tym idzie zwiększa częstotliwość oddawania moczu, a nawet może powodować biegunkę. Do pozostałych dolegliwości można zaliczyć także: ogólne osłabienie organizmu, osłabienie pracy żołądka, stany lekowe i nerwowość. Wszystko zależy jednak od indywidualnych cech, takich jak wiek czy masa ciała, które sprawiają, że każdy orgaznim reaguje inaczej na przedawkowanie. Dużo poważniejszy jest stan zatrucia – który w konsekwencji może doprowadzić nawet do śmierci. Śmiertelne zatrucie herbatą co prawda zdarza się niezwykle rzadko, jednakże nie jest to wykluczone. Aby do tego doszło trzeba wypić co najmniej 80 filiżanek herbaty w ciągu dnia! Warto jednak wiedzieć, iż zatrucia herbatą znacznie częściej wynikają ze złego sposobu przygotowywania naparu, niż z wypijania zbyt dużych jej ilości. Dlatego też należy zwracać szczególną uwagę na sposób przygotowywania tego napoju - nie zalewać herbaty wrzątkiem oraz ograniczyć czas parzenia. Pamiętajmy, iż picie mocnej herbaty zwiększa nasze tendencje do gorszego samopoczucia, powodując spustoszenie organizmu.
Zobacz również:
Zielona herbata też?!
Zwolennicy zielonej herbaty powinni także mieć się na baczności, gdyż nawet ten rodzaj herbaty potrafi dać się we znaki organizmowi. Pomimo swoich pozytywnych aspektów – obecności antyoksydantów, które sprzyjają odchudzaniu, jak również właściwościom wyciszającym i relaksującym nasze ciało, może utrudniać przyswajanie żelaza. Szczególnie narażone są na to osoby cierpiące na niedobory tego pierwiastka. Co istotne również osoby mające problemy z krzepliwością krwi powinny zachować ostrożność, gdyż zielona herbata zawiera duże ilości witaminy K, która w nadmiarze może osłabić działanie leków przeciwzakrzepowych, a tym samym zwiększyć ryzyko powstawania skrzepów. Dlatego osoby chorujące na zakrzepicę czy miażdżycę powinny wystrzegać się tego rodzaju herbaty, nie tyle ograniczając picie jej ilości do minimum, co rezygnując z tego napoju.
Przedawkowanie herbaty – czy konieczna jest wizyta u lekarza?
Osoby, które wypijają zbyt duże ilości herbaty oraz odczuwają związany z tym dyskomfort organizmu bądź wyżej wymienione dolegliwości nie muszą od razu pędzić do lekarza. Samo przedawkowanie nie jest groźne, wystarczy bowiem ograniczyć ilość spożywania herbaty w ciągu dnia, aby dolegliwości minęły a organizm powrócił do normy. Przy wzmożonym oddawaniu moczu bądź biegunce, należy pić dużo wody, która skutecznie oczyści organizm z toksyn. Warto również wtedy przyjmować elektrolity w płynnej postaci – dostępne w aptece bez recepty. Ich nawadniające działanie zbliżone jest do kroplówki – dostarczają one organizmowi cennych składników mineralnych, odpowiadają także za rozprowadzanie wody w organizmie oraz za równowagę kwasowo-zasadową. Skutecznie łagodzą także bolesne skurcze żołądka, które zwykle często doskwierają przy przedawkowaniu herbaty. Pamiętajmy jednak, iż w sytuacji, gdy nasze samopoczucie będzie bardzo złe, a wszelkie dolegliwości będą się nasilać, niezależnie od ograniczenia ilości wypijanej herbaty pomoc lekarza będzie konieczna. Dlatego warto w takich wypadkach nie przedłużać swojego cierpienia, ale udać się na konsultację do internisty.
Mało kto nie lubi herbaty, wszyscy jesteśmy zwolennikami bogactwa składników jakie zawiera, które w dobroczynny sposób wpływają na organizm. Jednakże jak mówi słynne przysłowie - „we wszystkim musi być umiar!” Dlatego dbajmy o to, aby nie nadużywać tego napoju, a pragnienie częściej gasić wodą niż kolejnymi filiżankami herbaty.
Komentarze do: Zatrucie herbatą