Szukaj

Zatrucie ługiem

Podziel się
Komentarze0

Kiedy słyszymy informację o zatruciu ługiem, nie bardzo wiemy o co tak naprawdę chodzi, gdyż nazwa ta niewiele nam mówi, pomimo że spotykamy się z owymi związkami na co dzień. Czym zatem jest ług i jakie właściwości posiada oraz co najistotniejsze – jaki jest jego wpływ na organizm człowieka, kiedy dojdzie do spożycia owych związków?



Ługi to zasady o żrących właściwościach, które są składnikami wielu znanych nam środków chemicznych i czyszczących, które znajdują się w naszych domach. O przypadkach spożycia tych substancji słyszy się rzadko, jednakże pomimo to zdarzają się tego typu nieszczęśliwe wypadki. Szczególnie sytuacja ta tyczy się dzieci, które są najczęstszymi ofiarami takich zatruć.

Dla dorosłych oczywiste jest, że nie spożywa się środków chemicznych, jednak dla dzieci niekoniecznie. Pomimo świadomości, że nie wolno tego robić, ciekawość zwycięża, a skutki są tragiczne.

Pierwsze objawy

W sytuacji, gdy dojdzie do spożycia środków, które zawierają w swoim składzie żrące zasady niemalże natychmiast dochodzi do zaczerwienienia i opuchnięcia jamy ustnej. Pojawiają się także duszności, które świadczą o poparzeniach narządów głosu – krtani oraz nagłośni. Charakterystyczny jest także ból za mostkiem oraz w nadbrzuszu, jak też pojawiające się nudności i wymioty.

Do innych typowych objawów zatrucia zasadami żrącymi należą:

  • przy połknięciu bóle i palenie w jamie ustnej, gardle, w okolicach żołądka
  • ślinotok
  • krwawe wymioty
  • osłabienie akcji serca
  • kaszel
  • zawroty głowy

Istotne jest, że powyższe objawy, mogą pojawiać się stopniowo. Zdarza się, że chory nie zauważa u siebie poważniejszych objawów, dlatego też zwleka z wizytą u lekarza w nadziei, że wszystko skończy się pomyślnie. To jedna z tych sytuacji, kiedy pomoc lekarska przychodzi za późno, gdyż na skutek złej oceny sytuacji przez chorego, w chwili kiedy symptomy ulegną zaostrzeniu a szkody w organizmie będą zbyt rozległe, lekarze nie mają szans na uratowanie życia.


Tylko natychmiastowa reakcja może uratować życie!

Bardzo ważne jest zatem, aby jak tylko dojdzie do spożycia związków zawierających ług natychmiast wezwać pomoc medyczną a samemu próbować sobie nie zaszkodzić bardziej. Przede wszystkim należy pamiętać o kilku zasadach pierwszej pomocy przedmedycznej:

  • natychmiast po spożyciu żrących zasad należy wezwać pogotowie, niezależnie od występujących objawów, bądź ich braku!

  • w przeciągu kilku minut należy wypić 250 ml mleka z dodatkiem białka jaj kurzych, bądź czystej wody, w celu osłabienia objawów na skutek rozcieńczenia żrącej substancji

  • nie wolno podawać osobie, która spożyła zasady o żrących właściwościach kwasów w celu zneutralizowania działania toksycznych substancji, gdyż może przyczynić się to do powstania większych obrażeń w przewodzie pokarmowym

  • jeżeli czas od spożycia ługu przekroczy godzinę, nie wolno przyjmować już żadnych substancji doustnie

  • nie należy prowokować wymiotów – pamiętajmy, iż zwrot spożytej treści, po raz kolejny spowoduje poparzenie całego przewodu pokarmowego, wyrządzając jeszcze więcej szkód niż za pierwszym razem

  • jeżeli wymioty występują samoistnie, należy ułożyć chorego w odpowiedniej pozycji. Nie kładziemy ofiary zatrucia na plecach, ale w pozycji siedzącej z głową lekko pochyloną do przodu

Skutki poparzeń ługiem

Spożycie żrących substancji może okazać się tragiczne w skutkach. Nie tylko zagrożone staje się wówczas zdrowie człowieka, ale przede wszystkim jego życie. Im szybciej pacjent znajdzie się w szpitalu pod specjalistyczną opieką medyczną, tym większe są szanse, że jego życie zostanie uratowane. Mimo to, w wielu przypadkach skutki okazują się nieodwracalne dla zdrowia. Poparzony układ pokarmowy, a nawet dziury w przewodzie pokarmowym bądź narządach wewnętrznych uniemożliwiają choremu całkowity powrót do stanu sprzed wypadku.

W celu zdiagnozowania powstałych obrażeń stosuje się obecnie szereg badań, które pozwalają ocenić realne szanse na powrót do normalności. Do najczęściej przeprowadzanych badań zalicza się między innymi badanie laryngologiczne, ultrasonograficzne, gastroskopię oraz bronchoskopię.

Zatrucie żrącymi substancjami stanowi ogromne niebezpieczeństwo zarówno dla zdrowia człowieka, jak i dla jego życia, dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć objawów, jeżeli już dojdzie do spożycia tego typu środków, ale by natychmiast zawiadomić pogotowie ratunkowe. Pamiętajmy, iż w takich wypadkach najbardziej liczy się czas, którego chory z każdą minutą ma coraz mniej, niezależnie od występujących objawów, bądź zmniejszenia ich stopnia nasilenia.

Autor:

Sabina Maćkowicz

Komentarze do: Zatrucie ługiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz