Szukaj

Zatrucie spalinami

Podziel się
Komentarze0

Wśród występujących różnych typów zatruć możemy wymienić m. in zatrucie spalinami. Spaliny nazywane inaczej gazami spalinowymi, są efektem procesu spalania paliw. Zalicza się do nich wszystkie substancje, które podczas tego procesu znajdowały się w postaci gazowej.



Co wchodzi w skład spalin?

Skład spalin możemy podzielić na dwie grupy, do jednych zaliczamy toksyczne składniki, czyli tlenek węgla, węglowodory i tlenek azotu. Do drugiej - nietoksycznej należą dwutlenek węgla, tlen oraz azot.

Objawy zatrucia


Objawy zatrucia spalinami są często mylone z innymi symptomami, które  są charakterystycznymi dla wielu chorób. Dlatego ciężko nam jest od razu określić przyczynę naszego złego samopoczucia. Do najczęstszych oznak zatruć możemy zaliczyć:
  • senność,
  • osłabienie,
  • zaburzenie świadomości,
  • zawroty głowy,
  • bóle głowy,
  • uczucie duszności,
  • w najgorszym przypadku zgon.
Pierwsza pomoc po zatruciu


W przypadku kiedy osoba poszkodowana znajduje się w zamkniętym pomieszczeniu, należy jak najszybciej zapewnić jej dopływ do świeżego powietrza. Po dokonaniu wszelkich czynności, które umożliwią jej swobodne oddychanie należy zadzwonić po pomoc lekarską.

Główną przyczyną przenikania spalin do wnętrza samochodu są nieszczelności układu wydechowego w pojeździe. Innymi przyczynami może także być wydmuchana uszczelka pod głowicą silnika, przetarty element elastyczny lub poluzowana obejma łącząca dwie części układu wydechowego. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie odwiedzić warsztat samochodowy, który zlokalizuje i naprawi usterkę.

Spaliny samochodowe są bardziej niebezpieczne dla człowieka niż zanieczyszczenia pochodzące z przemysłu. Spaliny bardzo szybko rozprzestrzeniają się w powietrzu na niskich wysokościach. Są mieszaniną cięższą od powietrza co powoduje, że zalegają tuż przy ziemi. Te pyły potęgują również dolegliwości związane z różnymi chorobami. Przede wszystkim wzrasta liczba osób chorych na astmę oraz przewlekłe choroby płuc. Wiąże się to także ze wzrostem dolegliwości układu oddechowego, np. zapalenia zatok czy bólu gardła.