Endometrioza
Gruczolistością (endometriozą) nazywa się występowanie ognisk („wysepek”) błony śluzowej jamy macicy poza tym narządem. Może ona być spowodowana tzw. łagodnym bujaniem samej błony śluzowej jamy macicy i jej rozrostem w najbliższym sąsiedztwie, na przykład w jajowodach, jajnikach, ujściu macicy lub pochwie oraz nieco dalej w pęcherzu, jelitach lub jamie otrzewnej. Rzadko zajęte są dalsze narządy, jak płuca, kończyny czy kanał pachwinowy. Gruczolistość macicy wewnętrzna polega na obecności błony śluzowej macicy w obrębie mięśniówki trzonu.
Inne nazwy choroby: Gruczolistość;
Odpryski błony śluzowej jamy macicy, niezależnie od tego, gdzie się znajdują, reagują na zmiany hormonalne cyklu płciowego tak samo jak zdrowa tkanka na „właściwym miejscu". Dochodzi do cyklicznego obrzmienia komórek i w konsekwencji do bolesnego napięcia w tym miejscu. Często występują niewyjaśnione dolegliwości bólowe w podbrzuszu kilka dni przed i po miesiączce. Poza tym gruczolistość może doprowadzać do nasilonej menstruacji.
Możliwe następstwa i powikłania
Zgodnie z cyklem płciowym „pełnowartościowe” komórki błony śluzowej jamy macicy powodują niewielkie krwawienia w tym miejscu, gdzie się znajdują, co najczęściej doprowadza do powstania małych torbielek. Torbielki rosną, ponieważ krew nie znajduje drogi odpływu. Jeżeli osiągną odpowiednią wielkość, mogą powodować uczucie ucisku i bóle w podbrzuszu występujące niezależnie od cyklu płciowego.
Zobacz również:
Najczęstszym powikłaniem gruczolistości jajowodów lub jajników jest bezpłodność.
Zapobieganie
Najważniejszym elementem w zapobieganiu powstawania gruczolistości jest dostateczna staranność lekarza w przeprowadzeniu zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy, wyłuszczenia mięśniaków macicy lub w czasie cesarskiego cięcia. Ze swojej strony powinnaś każdorazowo rozważyć dokładnie konieczność jakiegokolwiek zabiegu wewnątrz jamy macicy. W tym przypadku nigdy nie można mówić o zbytniej ostrożności w podejmowaniu decyzji.
Kiedy do lekarza?
W razie pojawienia się „nienormalnych” dolegliwości bólowych związanych z miesiączką oraz niejasnych, rozlanych bólów podbrzusza.
-W razie wystąpienia bólów zależnych od cyklu płciowego w jakiejkolwiek części ciała. Bardzo ważne jest, aby przed każdą interwencją lekarską w jamie brzusznej ustalić możliwie pewne rozpoznanie.