Szukaj

Gruczolak stercza

Podziel się
Komentarze1

Gruczoł krokowy, stercz, prostata, narząd mięśniowo-gruczołowy wielkości kasztana, leży poniżej pęcherza moczowego na przedniej ścianie odbytnicy, na przeponie moczowo-płciowej i obejmuje cewkę moczową (tzw. część sterczową cewki). Wydzielina stercza stanowi ok. 25% spermy (nasienie).

Gruczolak gruczołu krokowego jest to gruczołowy przerost tego gruczołu. Skutkiem tego przerostu jest ucisk na cewkę moczową, utrudniający oddawanie moczu i powodujący jego zaleganie w pęcherzu. Zalegający mocz przyczynia się do powstawania stanów zapalnych pęcherza moczowego. Gromadząc się, rozciąga pęcherz moczowy, powoduje nadciśnienie w obrębie pęcherza. Dopiero podwyższenie ciśnienia w pęcherzu umożliwia przeciśnię-cie się małej ilości moczu przez cewkę na zewnątrz, a w konsekwencji tego następuje spadek ciśnienia w pęcherzu oraz niemożność dalszego opróżniania pęcherza. Po pewnym czasie mocz zalegający w pęcherzu powoduje ponowne podwyższenie ciśnienia umożliwiające oddanie dalszej porcji moczu itd.


Objawy:

  • częste, bolesne oddawanie moczu w małych ilościach,
  • niezupełne opróżnianie pęcherza, czyli zaleganie moczu w pęcherzu,
  • zmniejszenie intensywności strumienia moczu.
Postępujące z czasem coraz większe zaciskanie cewki moczowej i zaleganie moczu w pęcherzu powoduje większe jego rozciąganie, zwiększoną bolesność parcia na mocz, wsteczne rozciąganie moczowodów, a niekiedy nawet wodonercze.