Szukaj

Rzeżączka

Podziel się
Komentarze0

Przyczyną choroby są dwoinki rzeżączki - bakterie, którymi można się zakazić w czasie stosunku płciowego. Mogą przenikać również przez nieuszkodzoną błonę śluzową.

U mężczyzn 5-7 dni po stosunku pojawia się ból i pieczenie w cewce moczowej oraz śluzowo - ropna lub ropna wydzielina z cewki. Po kilku tygodniach objawy zmniejszają się i stan zapalny staje się przewlekły. U kobiet zazwyczaj ostry okres zakażenia nie jest przez nie zauważony (tzw. upławy są wiązane z innymi przyczynami), a do lekarza chora zgłasza się już z przewlekłymi zakażeniami, jego powikłaniami lub wówczas gdy stosunek seksualny doprowadził do ostrego zakażenia u jej partnera. Nie leczona rzeżączka zarówno u mężczyzn, jak i kobiet zajmuje coraz wyższe odcinki układu moczowo-płciowego, doprowadzając do rozmaitych powikłań (np. zapalenia przydatków u kobiety, najądrzy u mężczyzn, zapalenia stawów, a nawet posocznicy) .


Ryzyko zakażenia rzeżączką w czasie stosunku płciowego bez stosowania ochrony (prezerwatywy) jest duże, ponieważ u wielu kobiet i u niektórych mężczyzn choroba ta przebiega bezobjawowo i dlatego nie jest rozpoznawana.

Przewlekły proces zapalny może doprowadzić do niepłodności zarówno u mężczyzny (poprzez zamknięcie przewodów nasiennych), jak i u kobiety (poprzez zamknięcie jajowodów) Często współistnieje zakażenie chlamydiami lub HPV, rzadziej kiłą. Dlatego należy się badać również w tym kierunku.

Komentarze do: Rzeżączka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz